Świętokrzyskie: szpitale marszałkowskie bez strat, ale skutki pandemii niepokoją

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2020 09:25

Po raz pierwszy od lat samorząd województwa świętokrzyskiego nie będzie musiał pokrywać straty podległych mu szpitali za ub.r. Pandemia może się jednak przełożyć na tegoroczne finanse.

Dotychczas samorząd województwa musiał co roku pokrywać straty szpitali Fot. Archiwum

Sytuacja finansowa placówek medycznych podległych marszałkowi była omawiana była podczas czwartkowego (25 czerwca) posiedzenia komisji zdrowia Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, na którym podsumowano 2019 rok. Okazało się, że pod względem finansowym nie był on zły dla świętokrzyskich lecznic - informuje Gazeta Wyborcza.

Dotychczas samorząd województwa musiał co roku pokrywać straty szpitali. Przez ostatnie lata  rekordzistą w tym zakresie był Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Za rok 2019 rok strata wprawdzie jest, ale po raz pierwszy od dawna jest ona niższa od amortyzacji. A to powoduje, że WSzZ wychodzi na plus. Do pozostałych placówek także nie trzeba będzie w tym roku dopłacać.

Samorząd obawia się jednak, że osiągniętą stabilizację może zaburzyć pandemia koronawirusa. Przedstawiciele szpitali nie ukrywali w trakcie spotkania, że lecznice przyjęły znacznie mniej pacjentów i podkreślali, że bieżący rok będzie trudny.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum