Świętokrzyskie: szpitale mają coraz więcej wydatków - co dalej?

Autor: Gazeta Wyborcza, SAB/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 16:24

Świętokrzyskie szpitale czekają poważne kłopoty ze względu na rosnące koszty - w tym związane z ubezpieczeniem OC. Większość z nich zapowiada, że ciężko będzie zamknąć rok bez długów.

Sytuacja finansowa lecznic jest trudna m.in. dlatego że rosną wydatki na ubezpiecznie lecznic od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tu o wprowadzenie - obok klasycznego OC dla szpitali - także obligatoryjnego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.

- PZU, jeżeli chodzi o nasz szpital, w którym znajduje się ponad 1000 łóżek, już życzy sobie  500 tys. zł za takie ubezpieczenie. A co jeśli zdarzeń będzie więcej? - pyta zaniepokojony Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Także marszałek województwa nie dysponuje funduszami, które mógłby przeznaczyć na takie cele, ponieważ pieniądze może przekazać jedynie na remonty, zakup sprzętu czy inwestycje.

Jak wylicza dyrektor: OC wzrosło dwukrotnie, wzrósł VAT, wzrosły opłaty za wodę, ścieki oraz paliwo. Na szczęście placówka nie jest zadłużona, mimo realizowania dziewięciu inwestycji w ciągu trzech lat. Pozostałe jednak szpitale w regionie zamknęły rok na minusie. 

Jan Gierada wystąpił do marszałka z propozycją utworzenia jednej dużej spółki szpitali podlegających samorządowi wojewódzkiemu. Jak przekonuje, takie rozwiązanie warto rozważyć.

Wszystkie szpitale marszałkowskie mieszczą się w Kielcach.


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum