Świętokrzyskie: szpitale kończą bilans za ubiegły rok

Autor: kielce.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2013 11:53

Miało być masowe przekształcanie szpitali w spółki albo pokrywanie strat przez samorządy, a tymczasem sporo placówek zamknie ubiegły rok na plusie. Problem jest w tych szpitalach, które od lat są zadłużone.

Świętokrzyskie: szpitale kończą bilans za ubiegły rok
Wynik dodatni odnotowano w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. W dobrej sytuacji finansowej jest jeszcze Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Sporo szpitali w 2012 roku było w stanie tak gospodarować pieniędzmi, by nie obciążyć swoich organów założycielskich stratą. Udało się to m.in. w szpitalu w Busku-Zdroju, Pińczowie, czy Chmielniku.

Największy problem dotyczy dużych szpitali i placówek podległych marszałkowi województwa, w tym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Do urzędu marszałkowskiego nie dotarły jednak jeszcze szczegółowe dane. - Jesteśmy na etapie zbierania tych danych. Zgodnie z przepisami mamy czas do końca marca i z pewnością w tym terminie się zmieścimy - mówi Iwona Sinkiewicz, rzecznik marszałka województwa świętokrzystkiego.

Dyrektorzy z niepokojem patrzyli w przyszłość. Powodem była Ustawa o działalności leczniczej, która miała zahamować zadłużanie się szpitali. Od tego roku prowadzące je samorządy będą musiały wziąć większą odpowiedzialność. Jeśli w którymś ze szpitali bilans wpływów i wydatków będzie na minusie, stratę będzie musiał pokryć powiat lub województwo. Jeśli tego nie zrobi, musi przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego, a tym samym pokryć często wielomilionowe długi.

Decydujący tutaj będzie bilans za ubiegły rok. Szpitale właśnie kończą go robić. Wiele wskazuje na to, że w przypadku niektórych placówek samorządy nie dołożą do szpitali ani grosza.

Więcej: http://kielce.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum