MS/Rynek Zdrowia | 02-01-2012 13:12

Świętokrzyskie: szpital w Pińczowie z kontraktem na kardiologię inwazyjną

Świętokrzyski OW NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia z zakresu kardiologii z pracownią hemodynamiki w południowej części województwa, czyli na terenie obejmującym powiaty: buski, pińczowski i kazimierski. 6 mln zł na ten cel trafiło do Szpitala Powiatowego w Pińczowie.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Świętokrzyskie należy do regionów, w których liczba pracowni hemodynamicznych jest najwyższa w kraju.

- Mamy nawet o dwie pracownie za dużo. Problem jednak w tym, że nie są one równomiernie rozmieszczone na terenie województwa. Brakowało ich szczególnie w południowej części. Tymczasem dla zawałowca ważny jest czas dojazdu. Pacjenci z powiatów buskiego, kazimierskiego i pińczowskiego z ostrym zawałem byli dowożeni do placówek oddalonych o co najmniej 60 km, tj. do Kielc lub Sandomierza - mówi Beata Szczepanek. 

- W tej sytuacji już od dwóch lat informowaliśmy świadczeniodawców, że jesteśmy gotowi ogłosić dodatkowy konkurs na tę usługę dla południowego rejonu województwa - dodaje.

Po ogłoszeniu konkursu zakontraktowaniem świadczeń zainteresowane były dwie placówki: Szpital Powiatowy w Pińczowie oraz ZOZ w Busku Zdroju. Usługi w zakresie kardiologii inwazyjnej na terenie pińczowskiego szpitala świadczyła od września ub. r. firma Intercard z Krakowa, właściciel trzech takich oddziałów: w Nowym Sączu, Nowym Targu i Krośnie. Na początku  bez kontraktu z NFZ, licząc jednak, że zdobędzie go po ogłoszeniu konkursu.

Szpital w Busku miał sam prowadzić oddział kardiologiczny, a pracownię hemodynamiki - firma Card Inox z Ostrowa Wielkopolskiego. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu cała pula środków trafi jednak do szpitala w Pińczowie.

Zdaniem Beaty Szczepanek, obie oferty były prawidłowo przygotowane.

- Placówki zaproponowały bardzo dobre warunki dla pacjentów. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, pracownie hemodynamiczne były nowe. Fundusz zdecydował się na kontrakt ze szpitalem w Pińczowie, ponieważ ten dodatkowo zaproponował świadczenia z elektrofizjologii, takie jak zabiegi ablacji czy wszczepianie rozruszników serca. Ponieważ podpisany przez nas w dniu 31 grudnia 2011 r kontrakt dotyczy świadczeń kardiologicznych z pracownią hemodynamiczną, dodatkowe usługi zostały ocenione jako bardzo istotne z punktu widzenia pacjenta - podkreśla Szczepanek.

Umowa została podpisana na dwa lata, a kontrakt o wartości 6 mln zł dotyczy roku 2012.