Świętokrzyskie: szpital w Opatowie ponownie do dzierżawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2015 15:11

Władze powiatu opatowskiego i zarząd powiatowej spółki prowadzącej szpital w Opatowie, chcą drugi raz w ciągu czterech lat wydzierżawić lecznicę. Zdaniem władz powiatu, nowy podmiot jest potrzebny do poszerzenia oferty medycznej placówki.

Świętokrzyskie: szpital w Opatowie ponownie do dzierżawy
Fot. Archiwum RZ

Opatowskim szpitalem przez prawie trzy lata zarządzała prywatna spółka, która dokończyła ciągnącą się ponad 20 lat budowę nowego gmachu lecznicy. Gdy firma okazała się niewypłacalna, władze powiatowe wypowiedziały umowę. Zarządzeniem szpitala zajął się Top Medicus - spółka, której jednym udziałowcem jest powiat opatowski.

Jak poinformował starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, poszukiwany obecnie dzierżawca ma poszerzyć działalność szpitala o nowe usługi medyczne. Być może będzie zarządzał nie całą placówką, a jedynie wybranymi usługami. Pozostałą cześć lecznicy nadal będzie wówczas prowadził Top Mediucus.

Zdaniem Włodarczyka, gdyby nie "trudna decyzja sprzed czterech lat" o wydzierżawieniu szpitala, nie zostałaby dokończona budowa nowego pawilonu lecznicy. - Obecnie mieszkańcy Opatowa leczą się w komfortowych warunkach - takie są w niewielu szpitalach w regionie i kraju. Mamy też puste i niezagospodarowane pomieszczenia i szukając rozwiązania podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu partnera, z którym będziemy współpracowali w nowym szpitalu - wyjaśniał Włodarczyk.

Zastrzegł, że jeżeli nie znajdzie się chętny na dzierżawę szpitalnych budynków i sprzętu medycznego, Top Medicus nadal będzie prowadził lecznicę.

Włodarczyk podkreślił, że potencjalni oferenci będą musieli przedstawić koncepcję działalności, jakiej chcieliby się podjąć w Opatowie, co będzie się wiązało z potrzebą zwiększenia zatrudnienia w szpitalu.

Powiat chce wydzierżawić szpital i jego wyposażenie na 30 lat. Cena wywoławcza netto z tytułu miesięcznej dzierżawy gruntów i budynków to 90 tys. 223 zł, a wyposażenia lecznicy i urządzeń medycznych - 16,5 tys. zł. Składający ofertę będą musieli m.in. przedstawić dokumenty, poświadczające o dysponowaniu kwotą 6 mln zł lub bankową opinię o zdolności kredytowej na taką kwotę - ma ona umożliwić rozpoczęcie i prowadzenie działalności w opatowskim szpitalu.

W II etapie postępowania komisja przetargowa będzie m.in. sprawdzała, jak funkcjonują placówki, prowadzone przez potencjalnych dzierżawców.

Pisemne oferty w przetargu na dzierżawę, można składać do 9 lipca.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum