Świętokrzyskie: raport o problemach regionalnych szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2009 08:10

Świętokrzyskie Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia przedstawiło raport o zadłużeniu szpitali w regionie. Na koniec 2008 r. miały one do spłacenia 256 mln zł, z czego 46 mln to były zobowiązania wymagalne.

Gazeta Wyborcza donosi, że nie zmniejsza się zadłużenie świętokrzyskich szpitali. Najgorsza sytuacje jest w Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. Tamtejsze placówki wygenerowały zadłużenie sięgające 81 mln zł, czyli około jednej trzeciej długów wszystkich 20 szpitali w Świętokrzyskiem.

– W porównaniu z końcem 2007 roku zauważyliśmy niewielki spadek zadłużenia, ale to może wynikać z tego, że poprzedni ranking obejmował również zobowiązania szpitala w Jędrzejowie. Ta lecznica w połowie poprzedniego roku przekształciła się w spółkę prawa handlowego i teraz nie ma jej już w naszych statystykach – tłumaczy Małgorzata Rok, kierowniczka działu monitorowania zdrowia ŚCMOZ.

– Gdyby nie zaległe raty kredytów restrukturyzacyjnych, teraz funkcjonowalibyśmy znacznie lepiej. Miesięcznie z tego tytułu płacimy 300 tys. zł, a całe nasze zadłużenie to 50 mln zł – wylicza Jolanta Kręcka, dyrektorka Powiatowego ZOZ w Starachowicach. – Wszystko spłacamy terminowo, więc w drugim kwartale nasze zaległości spadną do 47 mln zł - zaznacza.

O restrukturyzacji myśli również zadłużony na 31 mln zł Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej w Skarżysku-Kamiennej. Funkcjonujący również w tym mieście Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy ma 11 mln zł długu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum