Świętokrzyskie: problemy przychodni z nadlimitowymi pacjentami

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2011 13:34

Kilka tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego dowiedziało się od lekarzy rodzinnych, że zostali skreśleni z listy pacjentów. Powód? Ich przychodnie nie dopełniły formalności wymaganej przez NFZ.

Świętokrzyskie: problemy przychodni z nadlimitowymi pacjentami
Problem jest widoczny szczególnie w mniejszych miejscowościach. Powodem są limity narzucone przychodniom mówiące o tym, że jeden lekarz może mieć pod opieką maksymalnie 2850 pacjentów. Nie jest to nowy przepis. Od stycznia br. Świętokrzyski OW NFZ monitował, by przychodnie zgłaszały pacjentów ponad limit wskazany przez ustawę, bo za zgodą oddziału Funduszu, większa liczba pacjentów przypadająca na jednego lekarza jest dopuszczalna. 

- Na ponad 170 świętokrzyskich przychodni sprawa dotyczy 39. Te, które poinformowały nas w terminie, że mają więcej pacjentów, cały czas mogły przyjmować wszystkich. Pozostałe 24 przychodnie odezwały się do NFZ dopiero w lutym - po uprzednich komunikatach Funduszu. Dlatego urzędnicy nie zdążyli jeszcze zezwolić im na przyjmowanie ponad limit. Cztery placówki w ogóle nie odpowiedziały na apel Funduszu, być może nie mają już ponadlimitowych pacjentów - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego OW NFZ.

Spowodowało to problem w rozliczeniach finansowych. Te przychodnie, które nie zadeklarowały większej liczby pacjentów, otrzymały rozliczenie za 2850 pacjentów. Przychodnie, które złożyły wnioski z opóźnieniem, w tej chwili rozliczają się z Funduszem za dodatkowych pacjentów wstecz, od stycznia.

- Jesteśmy przygotowani na wypłaty, a to kiedy świadczeniodawcy otrzymają pieniądze, zależy wyłącznie od nich - od tego kiedy rozliczą się zgodnie z obowiązującymi procedurami - dodaje rzecznik świętokrzyskiego Funduszu.

- Sytuacja z nieprzyjęciem pacjenta z powodu określonych limitów nie powinna mieć miejsca. Jeśli lekarz z pewnych powodów nie może przyjąć pacjenta, powinien mu wskazać miejsce gdzie zostanie przyjęty - podkreśla Beata Szczepanek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum