Świętokrzyskie: powiatowa spółka bliżej prowadzenia szpitala w Opatowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2019 19:20

Zgodę na podjęcie przez zarząd powiatu opatowskiego działań, związanych z rozwiązaniem umowy dzierżawy szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie) z prywatną spółką, wyrazili w środę (6 marca) opatowscy radni. Szpital - w myśl proponowanego porozumienia - od 1 kwietnia ma prowadzić powiatowa spółka.

Świętokrzyskie: powiatowa spółka bliżej prowadzenia szpitala w Opatowie
Projekt uchwały w tej sprawie przegłosowano podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu jednogłośnie. Fot. Archiwum

Projekt uchwały w tej sprawie przegłosowano podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu jednogłośnie.

Spółka Centrum Dializa z Sosnowca dzierżawi szpital - budynek i wyposażenie - od powiatu opatowskiego od września 2015 r. Umowa miała obowiązywać 30 lat. Władze powiatu opatowskiego uznały jednak, że dalsze kontynuowanie umowy z prywatną spółką jest - jak podkreślono w uchwale - obciążone dużym ryzkiem.

Zwrócono m.in. uwagę na brak wykonania kontraktu z NFZ przez dzierżawcę i obniżanie z tego tytułu ryczałtu na świadczone usługi. Wskazano też, że szpital ma problemy kadrowe, co wykazały kontrole przeprowadzone w lecznicy w 2018 r.

"Samorząd powiatowy nie powinien zarabiać na służbie zdrowia, a winien kierować się tym, aby usługi zdrowotne były świadczone na najwyższym poziomie (…) Zarząd Powiatu w Opatowie chce odbudowania prestiżu tej placówki (szpitala - PAP), tak, aby ponownie mieszkańcy mieli do niej zaufanie" - podkreślono w uzasadnieniu uchwały.

Jak powiedział PAP starosta opatowski Tomasz Staniek, decyzja radnych otwiera zarządowi powiatu drogę do podjęcia formalnych działań, związanych z przejęciem szpitala przez powiatową spółkę Top Medicus.

W czwartek (7 marca) planowane jest podpisanie porozumienia z dotychczasowym dzierżawcą lecznicy. Jego projekt zakłada m. in. przejęcie szpitala w Opatowie przez powiatową spółkę od 1 kwietnia wraz z pracownikami zatrudnionymi w lecznicy i uregulowanie przez dotychczasowego dzierżawcę bieżących należności wobec powiatu.

Zwrot szpitala i jej przejecie przez powiatową spółkę ma nastąpić w taki sposób, aby w lecznicy była zachowana ciągłość udzielnych świadczeń.

Starosta podkreślił, że najważniejsze będzie planowane jeszcze w marcu podpisanie trójstronnego porozumienia pomiędzy Świętokrzyskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, spółką Top Medicus i spółką Centrum Dializa - pozwoli ono powiatowej spółce przejąć kontrakty z NFZ na mocy cesji praw i obowiązków.

Starosta opatowski podkreślił, że szpital nie jest zadłużony. Jak powiedział, powiatowa spółka, która do tej pory prowadziła m. in. zakład opiekuńczo-leczniczy, planuje poszerzyć w nim liczbę łóżek. Chce też zabiegać o utworzenie w szpitalu oddziału opieki paliatywnej.

Plany rozwiązania umowy z dzierżawcą szpitala miały już poprzednie władze powiatu opatowskiego, ale nie zostały one zrealizowane.

Opatowski szpital powstał pod koniec XIX w. Funkcjonują w nim oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, pediatryczny, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy oraz izba przyjęć. W ostatnim czasie w lecznicy zmniejszono liczbę łóżek.

Po raz pierwszy opatowski szpital wydzierżawiono w 2011 r. Przez prawie trzy lata zarządzała nim prywatna spółka "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic, która dokończyła ciągnącą się ponad 20 lat budowę nowego gmachu lecznicy. Gdy firma okazała się niewypłacalna, ówczesne władze powiatowe wypowiedziały umowę. Zarządzeniem szpitala zajął się Top Medicus - spółka, której jednym udziałowcem jest powiat opatowski. Lecznicę kolejnej prywatnej spółce, Centrum Dializa z Sosnowca, wydzierżawiono w 2015 r.

W grudniu 2016 r. nieprawidłowości w obsadzie dyżurów na trzech oddziałach szpitala w Opatowie, wykazała kontrola Świętokrzyskiego Oddziału NFZ. Trzy miesiące wcześniej fundusz cofnął kontrakt dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii szpitala w trybie natychmiastowym - kontrola wykazała, że nie zapewniono odpowiedniej kadry na oddziale.

W styczniu przed Sądem Okręgowym w Kielcach rozpoczął się proces b. starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka (zgodził się, aby podawać jego nazwisko), b. szefa spółki "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści Jana G. i b. szefowej spółki Top Medicus Joanny Sz., w sprawie nieprawidłowości przy remoncie i rozbudowie opatowskiej lecznicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum