Świętokrzyskie: powiat przejął prowadzenie szpitala od dzierżawcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 15:02

Spółka Top Medicus, w której jedynym udziałowcem jest powiat opatowski, od piątku (25 lipca) zarządza szpitalem w Opatowie.

Samorząd przejął lecznicę od zadłużonej prywatnej spółki, która prowadziła placówkę przez niemal trzy lata.

- Dla pacjentów nic się nie zmieniło, każdy jest przyjmowany w taki sposób, jak do tej pory - podkreśla starosta opatowski Bogusław Włodarczyk.

Przed miesiącem zarząd powiatu opatowskiego wypowiedział ze skutkiem natychmiastowym dzierżawę szpitala spółce "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic. Powodem były m. in. dwumiesięczne zaległości w zapłacie czynszu za dzierżawę placówki.

Władze powiatu podjęły też decyzję o przekazaniu szpitala w użytkowanie spółce Top Medicus, w której lokalny samorząd ma 100 proc. udziałów. Formalnie spółka przejęła zarządzenie lecznicą o północy, z czwartku na piątek.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na udzielanie świadczeń w lecznicy, jej funkcjonowanie powiat sfinansuje z własnych funduszy.

- Mamy zapewnione środki na dość długie funkcjonowanie bez kontraktu, jeżeli będzie taka potrzeba. Ale liczymy, że unikniemy tego - powiedział starosta.

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ po przekazaniu przez starostę informacji o wypowiedzeniu dzierżawy spółce "Twoje Zdrowie" wypowiedział jej kontrakt - obowiązywał on do czwartku (24 lipca).

Jak poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Funduszu, rozstrzygnięcie konkursów na prowadzenie oddziałów szpitalnych w Opatowie zaplanowano na 31 lipca. Wcześniej (29 lipca) okaże się, czy oferta Top Medicus spełnia warunki formalno-prawne i merytoryczne.

Ogłoszono też konkursy na udzielanie świadczeń w 15 poradniach przyszpitalnej przychodni - mają być rozstrzygnięte w różnych terminach w sierpniu.

- Chcemy, by część poradni, tych najbardziej potrzebnych pacjentom, miało kontrakt od połowy miesiąca, pozostałe - od września - dodała rzecznik.

W szpitalu kończy pracę działająca od kilku dni komisja złożona z przedstawicieli spółki "Twoje Zdrowie" i samorządu powiatowego, która inwentaryzuje szpitalne wyposażenie i urządzenia.

Pod zarząd powiatowej spółki przeszli też w piątek pracownicy szpitala. W połowie czerwca pikietowali budynek starostwa, po tym gdy nie otrzymali w terminie wypłat za maj. Domagali się m. in. pomocy starosty w ratowaniu lecznicy. Dzierżawca do tej pory nie wypłacił im pensji za czerwiec - dlatego zawiadomili prokuraturę. Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w lecznicy Alina Kot powiedziała PAP, że nie wiadomo także, kiedy i kto wypłaci im pensje za lipiec.

Jak wyjaśniał starosta, o tym, kto wypłaci pracownikom zaległe pensje, zdecyduje sąd.

- Bardzo możliwie, że my będziemy musieli to zrobić i rozliczać się ze spółką ''Twoje Zdrowie''. Jeśli będziemy mieli taki wyrok sądu, zrobimy to. Do czasu decyzji na pewno nie podejmiemy wypłat, bo groziłoby to naruszeniem ustawy o dyscyplinie budżetowej - mówił Włodarczyk.

Jak tłumaczył starosta, powiatu nie dotyczy problem rozliczenia zadłużonego dzierżawcy z firmami, które prowadziły pracę przy wykończeniu nowego budynku szpitala. - Każdy prowadzi działalność na własny koszt i ryzyko. Zgodnie z umową, w przypadku wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, w związku z niewywiązaniem się ze zobowiązań, wszystkie nakłady, które poniósł dzierżawca przechodzą na nas - mamy więc wyremontowany nowy szpital - mówił Włodarczyk.

Spółka "Twoje Zdrowie" zarządzała opatowskim szpitalem od jesieni 2011 r. Władze powiatu liczyły, że wydzierżawienie lecznicy zapobiegnie jej dalszemu zadłużaniu się. Jednym z warunków dzierżawy, jaką zakładała umowa pomiędzy powiatem opatowskim - właścicielem szpitalnych gruntów, budynków i sprzętu - a kontrahentem, było wykończenie wnętrza i wyposażenie nowego obiektu lecznicy oraz dostosowanie pomieszczeń starego budynku na potrzeby poradni specjalistycznych. Dotychczasowi pracownicy otrzymali gwarancje zatrudnienia z pakietem socjalnym na cztery lata.

Zarządca dokończył inwestycję, ale popadł w kłopoty finansowe - zalega podwykonawcom ok. 20 mln zł za remont i wyposażenie szpitala. Miał też zaległości m.in. w regulowaniu bieżących opłat. Pod koniec maja katowicka prokuratura oskarżyła władze spółki "Twoje Zdrowie", które - zdaniem śledczych - nie złożyły w odpowiednim czasie do sądu wniosku o jej upadłość.

Opatowski szpital powstał pod koniec XIX w. W ostatnim czasie do nowego gmachu przeniesiono oddziały ze starego budynku lecznicy. W planach jest uruchomienie w placówce m.in. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i hospicjum. Według starosty pracę mogłoby tu znaleźć od 80 do 150 nowych pracowników. Obecnie lecznica ma ponad sto łóżek na pięciu oddziałach. Zatrudnia 230 osób i zalicza się do największych pracodawców w powiecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum