Świętokrzyskie: powiat chce oddać w dzierżawę szpital w Opatowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2011 17:11

Zarząd powiatu opatowskiego ogłosił przetarg na dzierżawę miejscowego szpitala. W opinii samorządowców planowana restrukturyzacja ma zapobiec dalszemu zadłużaniu się lecznicy.

Świętokrzyskie: powiat chce oddać w dzierżawę szpital w Opatowie
W kwietniu 2011 r. rada powiatu podjęła uchwałę o restrukturyzacji opatowskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zgodziła się na wydzierżawienie szpitala.

W uzasadnieniu radni podkreślili, że SPZZOZ boryka się z brakiem środków na zapewnienie działalności medycznej, świadczeń pracowniczych i utrzymanie nieruchomości. Brak pieniędzy uniemożliwia też dokończenie budowy nowego szpitalnego pawilonu.

Według sprawozdania finansowego za 2010 r., lecznica ma ponad 1,1 mln zł długu. Nie ma możliwości, aby w takich warunkach rozwijać działalność leczniczą, wdrażać nowe technologie, pozyskiwać doświadczonych i wyspecjalizowanych lekarzy - podkreślili radni.

Cena netto, za miesięczną dzierżawę gruntu i znajdujących się na nim budynków wyniosła 164 tys. zł, a za wyposażenia szpitala - w tym sprzętu medycznego - 30 tys. zł. Nieruchomości mają być wydzierżawione na 30 lat, wyposażenie - na pięć lat. Termin składania pisemnych ofert w przetargu upływa 6 czerwca.

Zgodnie z warunkami przetargu, oferenci muszą kontynuować udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, bez istotnego ograniczania ich dostępności, warunków udzielania i jakości. Muszą także prowadzić działalność medyczną przede wszystkim na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej.

Chętni na prowadzanie szpitala w Opatowie będą musieli także wykończyć wnętrza i wyposażyć nowy obiekt szpitala, a także dostosować pomieszczenia starego budynku do potrzeb poradni specjalistycznych. Dzierżawca przejmie pracowników szpitala, którym powinien zapewnić odpowiedni pakiet socjalny.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum