Świętokrzyskie: ponad 120 mln zł na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 14:29

Samorząd województwa świętokrzyskiego zamierza przeznaczyć ponad 120 milionów złotych na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa w regionie. Pieniądze zostaną przekazane na wsparcie dla przedsiębiorców oraz szpitali.

Pieniądze zostaną przekazane na wsparcie dla przedsiębiorców oraz szpitali Fot. Archiwum

Fundusze będą przesunięte z kilku programów realizowanych przez województwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Władze regionu zamierzają zrezygnować m.in. z uzbrajania terenów inwestycyjnych. - Spodziewamy się także oszczędności na projektach badawczo-rozwojowych oraz tych zakładających wsparcie uczelni wyższych - powiedział Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim.

Dzięki tym przesunięciom ponad 90 mln zł ma zostać przekazane na pomoc przedsiębiorcom, którzy są beneficjentami środków unijnych. - Pracujemy nad uproszczeniem procedur i stworzeniem takich warunków, aby przedsiębiorcy mogli otrzymywać z RPO pożyczki na bieżącą działalność - zaznaczył Sułek.

Właścicielom firm, którzy zaciągnęli pożyczki w ramach różnych programów RPO, władze województwa proponują wydłużanie karencji spłaty tych zobowiązań o 12 miesięcy oraz wprowadzenie rocznych wakacji kredytowych - zawieszenie spłaty kredytów na 12 miesięcy. Planują także wprowadzenie pożyczek obrotowych, które przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać między innymi na opłacanie pracowników.

- Chcemy też, aby pożyczki inwestycyjne, z których już korzystają przedsiębiorstwa, mogły być zmieniane na pożyczki obrotowe - podkreślił Sułek.

W planach jest także wprowadzenie dofinansowań dla przedsiębiorstw, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. "Spodziewamy się, że w wyniku kryzysu ekonomicznego wiele przedsiębiorstw może się znaleźć na skraju bankructwa. Przepisy unijne zakazują wsparcia dla tego typu przedsiębiorców. Trwają prace legislacyjne mające na celu zlikwidowanie tego zakazu na czas tej trudnej sytuacji" - dodał dyrektor.

Trwają także rozmowy nad obniżeniem oprocentowania pożyczek. - Chcielibyśmy sprowadzić pożyczki do poziomu zera procent. Czyli spłaty tylko czystego kapitału bez odsetek, ale w tej sprawie trwają jeszcze rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - zaznaczył Sułek.

W trakcie konferencji zaznaczono, że Komisja Europejska oraz ministerstwo funduszu i polityki regionalnej wstępnie zgodzili się, aby wykorzystać środki z RPO na ograniczenie skutków pandemii. Natomiast wicemarszałek Renata Janik poinformowała, że urzędnicy będą szukali oszczędności także w programach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas konferencji marszałek Andrzej Bętkowski podpisał umowę zakładającą przekazanie pierwszej transzy funduszy dla szpitali nadzorowanych przez samorząd. 20 mln zł trafi do szpitali nadzorowanych przez samorząd województwa świętokrzyskiego, pozostałe 13 mln zł do szpitali powiatowych. W pierwszej kolejności środki będą wykorzystywane na zakup sprzętu i wyposażenia: respiratorów, pomp infuzyjnych, aparatów USG, ale także rękawic, gogli, kombinezonów i wszystkich środków ochrony osobistej.

Wiktor Dziarmaga - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum