Świętokrzyskie: pilotażowy program BGK z kredytami dla szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2011 16:41

Pilotażowy program kredytów obrotowych dla szpitali uruchomił w województwie świętokrzyskim Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwszą umowę na kredyt podpisał Szpital Powiatowy w Starachowicach.

Świętokrzyskie: pilotażowy program BGK z kredytami dla szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Formą zabezpieczenia spłaty oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu ma być cesja z kontraktu szpitala z NFZ. W Kielcach przedstawiciele BGK spotkali się z dyrektorami szpitali i samorządowcami. Wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział, że nowy produkt banku będzie dawał "oddech” szpitalom, które mają okresowe trudności z regulowaniem bieżącej płynności finansowej.

Starachowicki szpital zaciągnął w BGK kredyt na 680 tys. zł. Dyrekcja lecznicy planuje starać się o kolejne pieniądze - maksymalnie 3 mln zł. Licząca około 500 łóżek placówka spłaca zaciągnięte wcześniej w komercyjnych bankach kredyty na restrukturyzację. Ma także około 2 mln zaległości, tzw. wymagalnych, z 30 dniowym terminem płatności.

- Dzisiaj mogę spokojnie myśleć o tym, że jutro zapłacę terminowo za leki. Muszę mieć na to pieniądze. Niestety są firmy, które kategorycznie podchodzą do spłat, naliczając karne odsetki albo nie dostarczają towaru, jeśli za niego za nie zapłacimy w terminie - powiedziała Jolanta Kręcka, dyrektor szpitala. W jej opinii oferta BGK nie jest lekiem na oddłużenie szpitali, a ofertą dla tych, którzy mądrze zarządzają finansami.

Według Krzysztofa Kluzy, dyrektora banku, korzyści z kredytu oferowanego dla podmiotów prowadzących szpitale to m.in. jego niski koszt.

- Szpitale będą w stanie zredukować swoje koszty finansowe w stosunku do obecnie pozyskiwanego finansowania. Kredyt umożliwia także dokonywanie zakupów bez odroczonego terminu płatności. Nie wymagamy poręczenia kredytu przez samorząd, co blokuje wiele szpitali publicznych przed zaciąganiem kredytów obrotowych. Uprościliśmy także samą obsługę spłaty kredytu - wyliczał Kluza.

Miesięczny limit kredytu jaki zaciągnie szpital, będzie ograniczony wysokością miesięcznego kontraktu z NFZ, który będzie zabezpieczeniem tego kredytu.

Oferta banku jest skierowana do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, posiadających kontrakty z NFZ większe niż 2,5 mln zł w skali roku. Kredyt może być udzielony maksymalnie na trzy lata. Pieniądze uzyskane z kredytu będzie można przeznaczać na bieżącą działalność placówek oraz na spłatę zadłużenia w innych bankach i instytucjach finansowych.

Pilotażowy program wdrażania nowego produktu BGK potrwa w województwie świętokrzyskim przez około dwa miesiące. W zależności od zainteresowania odbiorców, kredyt będzie potem oferowany w całej Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum