Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 05-07-2017 10:03

Świętokrzyskie: pielęgniarki z Centrum Onkologii pikietowały ws. podwyżek

Pielęgniarki ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach chcą podwyżek pensji. We wtorek, 4 lipca, pikietowały przed siedzibą szpitala.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pielęgniarki tłumaczą, że żądają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Swoją decyzję tłumaczą tym, że w innych szpitalach onkologicznych pielęgniarki zarabiają lepiej. Pikietujące nie podały jednak konkretnych kwot, nie wyjaśniły też, ile chciałyby zarabiać. Podkreślają jednak, że w innych szpitalach w regionie były ostatnio podwyżki. To m.in. lecznice w Skarżysku-Kamiennej i Czerwonej Górze.

Dyrekcja lecznicy podkreśla, że rozumie sytuację pielęgniarek, natomiast musi działać roztropnie. Nie może zabraknąć pieniędzy na leki, zabiegi i diagnostykę. To dla szpitala bezwzględny priorytet.

W ŚCO pracuje 466 pielęgniarek i położnych. Jak twierdzi rzeczniczka SCO, ich średnia pensja to 4875 zł brutto i jest najwyższą wśród szpitali podlegających samorządowi województwa świętokrzyskiego. Od września średnie wynagrodzenie brutto wzrośnie w ŚCO do 5200 zł, ponieważ szpital wypłaci pielęgniarkom trzecią transzę podwyżki przewidzianej rozporządzeniem.

Więcej: kielce.wyborcza.pl