Świętokrzyskie: pacjenci z chorobą Crohna odcięci od leczenia?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 11:20

Świętokrzyski NFZ nie zakontraktuje na 2010 r. programu terapeutycznego dla pacjentów z chorobą Crohna. Realizujące go szpitale nie spełniają wymagań określonych przez resort zdrowia.

– Właśnie dostałem pismo w tej sprawie – mówi Gazecie Wyborczej Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala  Dziecięcego w Kielcach. – Termin wypowiedzenia kontraktu mija za trzy miesiące.

Obecnie szpital leczy pięcioro nastolatków z chorobą Crohna, w której organizm wytwarza przeciwciała niszczące przewód pokarmowy na całej jego długości. W efekcie tworzą się nacieki, ropnie, otwarte rany jelit. Choroby Crohna nie da się wyleczyć, ale można złagodzić jej skutki. Jedną z najnowocześniejszych metod terapii jest podawanie przeciwciał. Dawka dla dzieci kosztuje 2-3 tys. zł i trzeba podać ją kilkakrotnie.

Tą metodą leczeni są też dorośli. W województwie świętokrzyskim stosuje ją ZOZ MSWiA w Kielcach, któremu płatnik również wypowiedział kontrakt.

To skutki tzw. ustawy koszykowej: wcześniej, jeśli szpitale nie spełniały wymagań, NFZ mógł wykupić świadczenia po niższej cenie. Od nowego roku to się zmienia. Dlatego Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ  zaczyna rozsyłać wypowiedzenia wieloletnich umów. Otrzymały je wspomniane szpitale, ponieważ nie były w stanie zapewnić dwóch gastroenterologów na pełnych etatach.

Tymczasem w Świętokrzyskiem mieszka kilkadziesiąt osób z chorobą Crohna. Dr Krzysztof Bartosz, konsultant wojewódzki ds. gastroenterologii zwraca uwagę, że po podaniu kilku dawek przeciwciał pacjenci mogą być wolni od dolegliwości nawet przez kilka lat. Czy obecnie będą skazani na znacznie mniej skuteczne sterydy?

Na razie NFZ zasłania się Ministerstwem Zdrowia i twierdzi, że w tej sprawie nie może nic zrobić.

– Nie przewidujemy w najbliższym czasie zmiany rozporządzenia – mówi Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum