Świętokrzyskie: nocną i świąteczną opieką zajmie się także pogotowie

Autor: kielce.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 16:23

Świętokrzyskie szpitale przygotowują się do utworzenia punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej. Niektóre z nich część usług przekażą podwykonawcom - informuje Gazeta Wyborcza.

Świętokrzyskie: nocną i świąteczną opieką zajmie się także pogotowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi m.in. o zespoły wyjazdowe. Oznacza to, że pacjent może wezwać ambulans nocnej i świątecznej opieki medycznej do domu, jeśli nagle zachoruje, a nie jest w stanie sam dotrzeć do przychodni. Ekipa przyjedzie, ale nie tak szybko, jak karetka pogotowia.

Niedawno ukazało się zarządzenie prezesa NFZ, które precyzuje tę kwestię. Do tej pory dyrektorzy szpitali byli pewni jedynie tego, że w związku z wchodzącą w życie od października tzw. siecią szpitali muszą utworzyć punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. Kwestia wyjazdowych zespołów nie była doprecyzowana.

- Z naszego punktu widzenia to dobre rozwiązanie. Bałam się, że szpitale nie będą miały takiego obowiązku, w związku z tym przybędzie nam zadań, bo wszyscy potrzebujący zamiast dzwonić do punktu nocnej opieki medycznej, dzwoniliby do nas po karetkę - mówi Gazecie Wyborczej Marta Solnica, dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.

Dodaje, że niektóre szpitale już prowadzą negocjacje w tej sprawie. Chcą, by to pogotowie było podwykonawcą. - Jesteśmy chętni do współpracy -zaznacza Marta Solnica.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum