Świętokrzyskie: marszałek przejmie Szpital Kielecki

Autor: RZ,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2011 15:29

Zarząd województwa przejmie Szpital Kielecki. Przejęcie oznacza, że lecznica wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi - informuje "Gazeta Wyborcza".

Świętokrzyskie: marszałek przejmie Szpital Kielecki
Marszałek województwa Adam Jarubas liczy, że placówka trafi w ręce samorządu województwa już za miesiąc.

Na początku czerwca radni Kielc przegłosowali projekt uchwały, zezwalającej na sprzedaż udziałów Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra inwestorowi zewnętrznemu. Niemal jednocześnie wrócił pomysł przekazania lecznicy samorządowi województwa, a marszałek wyraził zainteresowanie tą ofertą.

Początkowo zarząd województwa zdecydował, że nie jest zainteresowany transakcją, gdyż nie ma 20 mln zł potrzebnych na niezbędne inwestycje w szpitalu.

Szpital Kielecki jest spółką miejską od 2006 roku. Władze miasta zdecydowały się na zbycie lecznicy, ponieważ samorządowi brakowało pieniędzy na utrzymanie lecznicy i inwestowanie w jej rozwój.

Szpital wymaga inwestycji na około 40 mln zł. W tym roku placówka dostała o ponad 2,2 mln zł mniejszy kontrakt z NFZ - w stosunku do 2010 roku - na realizację świadczeń medycznych. Od momentu przekształcenia w spółkę szpital wypracował zysk wielkości ponad 5 mln zł. Miasto ma do spłacenia jeszcze 5,5 mln zł z 30-milionowego kredytu, zaciągniętego na spłatę wcześniejszych zobowiązań lecznicy.

Od początku maja w Szpitalu Kieleckim nie funkcjonuje oddział wewnętrzny. Dyrekcja zawiesiła jego działalność na dwa miesiące po tym, gdy z placówki odeszli wszyscy interniści, którzy pracowali na 43-łóżkowym oddziale.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum