×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Świętokrzyskie: lekarze z centrum psychiatrii złożyli wypowiedzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 listopada 2017 16:20

Ponad połowa lekarzy pracujących w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy złożyła w poniedziałek (27 listopada) wypowiedzenia z pracy.

Świętokrzyskie: lekarze z centrum psychiatrii złożyli wypowiedzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii (ŚCP) w Morawicy k. Kielc to jedyny w woj. świętokrzyskim szpital psychiatryczny. Jak tłumaczyła Grzesik, wypowiedzenia lekarskie obejmują trzy miesiące, a szpital stara się funkcjonować normalnie. Wicedyrektor zastrzegła, że sprawa jest "za świeża", by móc powiedzieć, czy uda się znaleźć satysfakcjonujące strony rozwiązanie sytuacji.

PAP nie udało się skontaktować z przedstawicielami związku zawodowego lekarzy psychiatrów w lecznicy.

O sprawie jako pierwsza poinformowała na swoich stronach internetowych kielecka "Gazeta Wyborcza". Jak napisano, żądania lekarzy z Morawicy dotyczą podwyższenia im pensji do poziomu dwóch średnich krajowych. - Nie podoba nam się to, że rezydenci, którzy dopiero zaczynają pracę, będą zarabiać więcej niż lekarz specjalista - wypowiedział się w "GW" anonimowo jeden z lekarzy. Z tekstu wynika, że obecna podstawa pensji lekarzy to 4,7 tys. zł brutto.

Od kilku miesięcy podwyżek pensji żądają przedstawiciele także innych zawiązków zawodowych z morawickiej lecznicy - poza lekarzami to m. in. terapeuci i pielęgniarki. Nie jest wykluczone, że w lecznicy dojdzie do strajku ostrzegawczego.

W czerwcu pracownicy szpitala zorganizowali pikiety m. in. przed budynkiem Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, domagając się większego kontraktu dla szpitala. Swoje stanowisko dotyczące podwyżek pensji, przedstawili też samorządowi województwa świętokrzyskiego, który prowadzi lecznicę w Morawicy.

Przedstawiciele związków zawodowych szpitala twierdzili, że ich pensje nie wzrosły od 2009 r. Jak mówiła w czerwcu dziennikarzom wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia ŚCP Karolina Górczyńska-Kwapisz, 270 osób z 900 pracowników lecznicy pobierało mniejsze wynagrodzenie zasadnicze (bez dodatków), niż wynosi najniższa pensja krajowa.

- Są wynagrodzenia zasadnicze w wysokości 1,2 tys. zł, osób, które przepracowały ponad 30 lat. Są ludzie, którzy zarabiają bardzo mało - pielęgniarki, psychologowie, terapeuci, lekarze, statystycy medyczny, fizjoterapeuci - wyliczała.

Dyrekcja szpitala podwyższyła pensje dla części pracowników, ale w mniejszym zakresie, niż zakładało zawarte ze związkami zawodowymi porozumienie - twierdzą przedstawiciele związkowców.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze