Świętokrzyskie: łatwiej o dostanie się do szpitala uzdrowiskowego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2009 10:13

Na podstawie danych NFZ raport o dostępności do niektórych świadczeń medycznych za pierwsze półrocze przygotował Urząd Marszałkowski w Kielcach. Wiadomo na przykład, że porównaniu z poprzednim półroczem ubyło oczekujących w kolejce na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym.

Świętokrzyskie: łatwiej o dostanie się do szpitala uzdrowiskowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liczba osób, które chcą skorzystać ze szpitalnego leczenia "u wód" i oczekują na swoją kolej zmniejszyła się o 260.

– Z leczenia w szpitalach uzdrowiskowych korzystają osoby po poważnych operacjach, wylewach czy udarach. Aby dojść do zdrowia, potrzebują szybszej rehabilitacji. Dlatego wykupiliśmy więcej takich świadczeń – informuje Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Teraz na rehabilitację uzdrowiskową czeka się od czterech miesięcy do pół roku. W kolejce jest 577 osób, z czego prawie połowa to pacjenci ze schorzeniami narządów ruchu. Co czwarta osoba cierpi na choroby układu krążenia – pisze Gazeta Wyborcza.

Według raportu długo trzeba czekać z kolei na wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego, gdzie trafiają pacjenci niewymagający tak intensywnej rehabilitacji jak w szpitalu uzdrowiskowym.

– Ważniejsi są dla nas pacjenci po skomplikowanych operacjach czy wylewach, dlatego do szpitali uzdrowiskowych wykupiliśmy więcej miejsc. Na wyjazd do sanatoriów trzeba zatem czekać nawet 22 miesiące. Najdłużej do Buska-Zdroju, gdzie leczone są schorzenia narządu ruchu: reumatologiczne, neurologiczne i ortopedyczne – tłumaczy Jerzy Staszczyk.

Według przedstawionych danych poprawia się dostęp do diagnostyki. Na planową tomografię komputerową czeka się teraz od miesiąca do dwóch, w kolejce jest 1,2 tys. osób, o połowę mniej niż pół roku wcześniej. Wydłuża się natomiast czas oczekiwania na wizytę u specjalistów. Nawet pół roku trzeba czekać na poradę gastroenterologa, ortodonty i fizjoterapeuty.

– Brakuje nam lekarzy; w całym województwie jest na przykład tylko 11 gastroenterologów. To trudna specjalizacja, którą zrobić można tylko w miastach akademickich, tam, gdzie są uczelnie medyczne. To oznacza dwu-, trzyletni wyjazd z Kielc – wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Bartosz, konsultant wojewódzki z tej dziedziny medycyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze