Świętokrzyskie: kryzys w służbie zdrowia, starości apelują do ministra o interwencję

Autor: echodnia.eu/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2018 09:43

Braki w kadrze medycznej, zawieszenie kilku oddziałów szpitalnych, zbyt małe budżety samorządów na dofinansowanie lokalnej służby zdrowia - starości powiatowi ze Świętokrzyskiego apelują do ministra zdrowia o działania, które zażegnają kryzys.

Kryzys w służbie zdrowia, starości apelują do ministra o interwencję. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego wystosował do ministra zdrowia apel, w którym domaga się działań mogących skutecznie rozwiązać aktualne problemy służby zdrowia. Jako jeden z priorytetów starości wymienili spełnienie żądań płacowych lekarzy i pielęgniarek oraz zwiększenie zatrudnienia lekarzy rezydentów w szpitalach powiatowych.

Jak podkreślał podczas konferencji Michał Godowski, starosta kielecki, z budżetów samorządów nie można przekazać więcej pieniędzy na szpitale. To problem państwa, a nie samorządu. Ministerstwo Zdrowia powinno zmienić kontrakty.

Na konwencie dyskutowano o informacji o rzekomych podwyżkach dla lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich. W opinii Marka Szczepanika, członka zarządu województwa świętokrzyskiego, dyrektor szpitala Wojciech Przybylski nie miał prawa zadecydować o podniesieniu wynagrodzenia lekarzy z niespełna 5 tys. złotych do 9 tysięcy.  Szpital nie nie otrzyma dodatkowych pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, a sam budżet powiatu takiego wzrostu kosztów nie udźwignie. 

Więcej: echodnia.eu

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum