Świętokrzyskie: interna Szpitala Kieleckiego zawiesza działalność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2011 17:56

1 maja oddział wewnętrzny Szpitala Kieleckiego św. Aleksandra zawiesi działalność - z jednostki odchodzą wszyscy interniści. Pacjentów ewakuowano do innych lecznic w Kielcach i okolicy.

Świętokrzyskie: interna Szpitala Kieleckiego zawiesza działalność
Jak poinformował w czwartek (28 kwietnia) zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych dr Artur Lepiarczyk, czterech pacjentów oddziału przewieziono do szpitala w Czerwonej Górze, a jedną osobę do szpitala onkologicznego. Pozostałych zwolniono do domu.

Przyjęcia na oddział, który liczy 43 łóżka, wstrzymano jeszcze przed Wielkanocą, bowiem z ostatnim dniem kwietnia kończy się okres wypowiedzeń ośmiu internistów z tej jednostki. Lekarze złożyli je w lutym protestując przeciwko udziałowi szpitala w konkursie NFZ na nocną i świąteczną opiekę ambulatoryjną. Gdy szpital nie otrzymał kontraktu na wspomniane świadczenia, lekarze chcieli zmienić decyzję. Dyrektor lecznicy Grażyna Zabielska zgodziła się na cofnięcie wypowiedzeń siedmiu lekarzom, oprócz ordynatora. Na to zespół lekarski interny nie wyraził zgody.

- Zaproponowaliśmy lekarzom pięcioletnie kontrakty, ale mimo to nie chcą pracować w szpitalu - wyjaśnił Lepiarczyk. Dodał, że oddział wewnętrzny zawiesza działalność na dwa miesiące. Pielęgniarki z oddziału będą przebywały na płatnych urlopach. Władze lecznicy mają nadzieję, że w tym czasie uda im się znaleźć nowych lekarzy.

- Jeżeli nie będzie możliwości skompletowania załogi oddziału wewnętrznego, będziemy starali się podjąć działania lecznicze w innym zakresie, o czym na razie nie chcę mówić - podkreślił Lepiarczyk.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył w rozmowie z PAP, że decyzja o zawieszeniu pracy oddziału była przemyślana, brano pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców miasta. W jego opinii obłożenie interny nie było tak duże, aby obawiać się, że pacjenci nie znajdą opieki w innych lecznicach.

W Kielcach oddziały internistyczne działają w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i szpitalu MSWiA, w powiecie kieleckim - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze i w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum