Świętokrzyskie: fiasko przetargu na dzierżawę szpitala w Opatowie, będzie kolejny?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2011 16:18

6 czerwca władze powiatu opatowskiego odrzuciły oferty dwóch firm, które zgłosiły się do przetargu na dzierżawę SP ZZOZ w Opatowie. Oferenci nie spełnili warunków zawartych w specyfikacji przetargowej.

Świętokrzyskie: fiasko przetargu na dzierżawę szpitala w Opatowie, będzie kolejny?

Według władz powiatu, planowana restrukturyzacja ma zapobiec dalszemu zadłużaniu się lecznicy. Jak podał wicestarosta opatowski Gustaw Saramański, na przedstawione na początku maja ogłoszenie o dzierżawie odpowiedziały dwie firmy, działąjące już na rynku medycznym.

7 czerwca zarząd powiatu ma zadecydować, czy ponownie podejmie próbę oddania w dzierżawę szpitalnych gruntów, budynków i wyposażenia. Jeżeli dojdzie do kolejnego przetargu, komisja prowadząca zostanie upoważniona do negocjacji z oferentami.

W pierwszym przetargu cena netto za miesięczną dzierżawę gruntu i znajdujących się na nim budynków wyniosła 164 tys. zł, a za wyposażenia szpitala - w tym sprzętu medycznego - 30 tys. zł. Nieruchomości miały być wydzierżawione na 30 lat, wyposażenie - na pięć lat.

Warunki przetargu zakładały kontynuację przez oferentów udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych bez istotnego ich ograniczania. Oferenci musieliby też prowadzić działalność medyczną głównie na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej.

Jednym z warunków było wykończenie wnętrza i wyposażenie nowego obiektu lecznicy, a także dostosowanie pomieszczeń starego budynku na potrzeby poradni specjalistycznych. Przejętym pracownikom lecznicy dzierżawca musiałby zapewnić odpowiedni pakiet socjalny.

W kwietniu 2011 roku rada powiatu podjęła uchwałę o restrukturyzacji opatowskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zgodziła się na wydzierżawienie szpitala.

W uzasadnieniu radni podkreślili, że SPZZOZ, który prowadzi placówkę, boryka się z brakiem środków na zapewnienie działalności medycznej, świadczeń pracowniczych i utrzymanie nieruchomości. Brak pieniędzy uniemożliwia też dokończenie budowy nowego szpitalnego pawilonu. Według sprawozdania finansowego za 2010 rok lecznica ma ponad 1,1 mln zł długu.

Opatowski szpital obecnie posiada około 130 łóżek na pięciu oddziałach: wewnętrznym, chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym, dziecięcym i noworodkowym. Szpital zatrudnia 253 osoby. Budowę nowego gmachu lecznicy rozpoczęto kilkanaście lat temu, funkcjonuje już w nim oddział wewnętrzny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum