Świętokrzyskie: brakuje pieniędzy na rehabilitację niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2019 10:26

Przychodnie, które prowadzą rehabilitację osób niepełnosprawnych, nie otrzymują pieniędzy z NFZ za wykonane świadczenia. Tak dzieje się m.in. w woj. świętokrzyskim. Placówki popadają w kłopoty finansowe, a płatnik zapowiada "czynności sprawdzające".

Świętokrzyskie: brakuje pieniędzy na rehabilitację niepełnosprawnych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Świadczenia rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych w najcięższym stanie, bez oczekiwania w kolejce, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło po ubiegłorocznych protestach opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Resort zadeklarował wówczas, że przychodnie dostaną pieniądze za wszystkich przyjętych pacjentów. Przepis wszedł w życie w lipcu 2018 roku - przypomina Gazeta Wyborcza.

Świadczeniodawcy wyjaśniają, że na początku NFZ rozliczał się z placówkami regularnie, płacąc co kwartał. Z rehabilitacji korzystają chorzy m.in. ze stwardnieniem rozsianym, chorobami neurologicznymi czy osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. Część jest rehabilitowana w przychodniach, a część w domach.

Problemy z rozliczeniem świadczeń rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Fundusz z placówkami wciąż się nie rozliczył za trzeci kwartał 2019 roku - podaje Gazeta Wyborcza. Wielu świadczeniodawców deklaruje, że zaległości ze strony płatnika nie pozwalają im na uregulowanie wypłat dla pracowników.

Dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ, Małgorzata Kiebzak wyjaśnia, że przepisy nie mówią o tym, kiedy płatnik zobowiązany jest uregulować zapłatę za udzielone świadczenia. Obecnie fundusz nie ma na to środków finansowych. Na 2019 rok na rehabilitację dla osób niepełnosprawnych w woj. świętokrzyskim przewidziano 10 mln zł, ale najprawdopodobniej potrzeba 20 mln zł.

Płatnik tylko za ostatni kwartał jest winien świętokrzyskim placówkom 5,2 mln zł. Dyrektor Kiebzak zapewnia też, że przed uregulowaniem płatności NFZ prowadzi u świadczeniodawców czynności sprawdzające.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum