Świętokrzyskie: będą pieniądze na ambulatoryjne leczenie mimparą

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 16:46

Świętokrzyski NFZ zamierza przeznaczyć około 2 mln zł na ambulatoryjne leczenie dializowanych, chorych na nadczynność przytarczycy.

Świętokrzyskie: będą pieniądze na ambulatoryjne leczenie mimparą

Jak podała Gazeta Wyborcza, dzięki interwencjom lekarzy i mediów Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ od lipca 2010 r. będzie płacił za leczenie pacjentów dializowanych nowoczesną metodą.

Beata Szczepanek, rzecznik ŚOW NFZ, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że dializowani, chorzy na nadczynność przytarczycy, nie byli pozbawieni świadczeń, a jedynie leczeni mimparą w ramach hospitalizacji.

– Już w styczniu 2010 r. informowaliśmy pacjentów poprzez konsultanta wojewódzkiego, z którym byliśmy w stałym kontakcie, że program stosowania mimpary w lecznictwie ambulatoryjnym rozpocznie się jak tylko będziemy mieli na to środki (program został ogłoszony już po zamknięciu budżetu NFZ, stąd niemożliwe było uwzględnienie w tym budżecie kosztów programu). I tak też się stało – zapewnia Szczepanek.

Ponieważ oddział ma zapewnienie ze strony Centrali Funduszu, że otrzyma dodatkowe fundusze, to w pierwszej kolejności część z nich, ok. 2 mln zł,  zamierza przeznaczyć na ten właśnie cel.

– Ogłosiliśmy już konkurs na realizację wspomnianych świadczeń. Na decyzję w tej sprawie nie miały żadnego wpływu medialne doniesienia: termin wprowadzenia programu zależny był wyłącznie od zapewnienia środków finansowych – podkreśla rzecznik ŚOW NFZ.

Najprawdopodobniej leczenie będzie realizowane przez pięć placówek. Zostanie nim objęte 130 osób, zgłoszonych przez konsultanta wojewódzkiego z dziedziny nefrologii, dr Krzysztofa Bidasa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum