Świętokrzyskie. Zawieszone były oddziały w dwóch szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia

Autor: RR • Źródło: Rynek Zdrowia19 sierpnia 2021 06:00

Problem zawieszania działalności oddziałów szpitalnych jest wyraźnie zauważalny w całej Polsce. W ramach RAPORTU Rynku Zdrowia sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach. W województwie świętokrzyskim w tym roku wstrzymano udzielanie świadczeń w dwóch podmiotach leczniczych.

Świętokrzyskie. Zawieszone były oddziały w dwóch szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia
Najstarsze instalacje sanitarne w budynku głównym szpitala w Chmielniku pochodzą z lat 60 i 70 XX wieku. Fot. Szpital Powiatowy w Chmielniku
  • Wojewoda świętokrzyski w 2021 r. wydał zgodę na zaprzestanie działalności leczniczej dla kilku oddziałów Uzdrowiska Busko - Zdrój SA oraz niektórych oddziałów Szpitala Powiatowego w Chmielniku
  • Przyczyną zawieszenia ich działalności nie były powody związane z pandemią czy deficytem kadry medycznej, wynikały z konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych i modernizacyjnych
  • W przypadku Szpitala Powiatowego w Chmielniku chodziło o realizację poważnej inwestycji (o wartości ponad 4 mln zł) dotyczącej m.in. termomodernizacji oddziałów

W województwie świętokrzyskim wstrzymanie działalności leczniczej dotyczyło dwóch placówek: Szpitala Powiatowego w Chmielniku i Uzdrowiska Busko - Zdrój SA. Powodem nie były przyczyny związane z pandemią czy brakiem kadr medycznych. Wynikały z konieczności przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych i zaleceń sanitarnych.

Wojewoda świętokrzyski w 2021 r., zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, wydał zgodę na zaprzestanie działalności leczniczej dla dwóch podmiotów leczniczych - poinformowała nas Marzena Chodakowska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

W przypadku Uzdrowiska Busko - Zdrój SA zgoda dotyczyła zaprzestania udzielania świadczeń (od 26 czerwca do 11 lipca 2021 r.) w Okulistycznym Oddziale Leczenia Jednego Dnia, II Oddziale Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej i I Oddziale Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej dla Dzieci. Natomiast drugi podmiot leczniczy - Szpital Powiatowy w Chmielniku - uzyskał zgodę wojewody na zaprzestania udzielania świadczeń od 12 do 31 lipca 2021 r. w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Oddziale Chirurgii Ogólnej.

Uzdrowisko Busko-Zdrój: zgodnie z zaleceniami sanepidu

- Przyczyną chwilowego zawieszenia działalności (od 26 czerwca 2021 do 11 lipca 2021 roku) Bloku Operacyjnego, Okulistycznego Oddziału Leczenia Jednego Dnia, Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dla Dzieci i Dorosłych była konieczność wykonania prac konserwacyjnych związanych z zaleceniami epidemiologicznymi, tj. z utrzymaniem prawidłowego stanu sanitarnego. Polegało to w szczególności na czyszczeniu, konserwacji i poprawie wydajności wentylacji bloku operacyjnego - wyjaśnił Artur Olszewski, kierownik Działu Promocji i Marketingu Uzdrowiska Busko-Zdrój SA.

Zapewnił, że pacjenci zostali poinformowani, że w razie nagłych przypadków, w podanym terminie, dyżur pełnił Szpital Rejonowy w Busku - Zdroju. O konieczności przeprowadzenia prac poinformowany został również Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacja umieszczona została również na stronie internetowej Specjalistycznego Szpitala Górka.

Termomodernizacja w Chmielniku

Powodem czasowego zawieszenia działalność Izby Przyjęć oraz Oddziałów Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej i Oddziału Alergologicznego w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku była konieczność przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych.

Wymienione oddziały nie pracowały do 31 lipca. W tym czasie czynne były wszystkie poradnie specjalistyczne oraz Poradnia i Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej i pracownia RTG-USG.

Termomodernizacja oddziałów to wynik zawartej 2 wrześnie 2020 roku umowy na wykonanie inwestycji pn. „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków należących do Szpitala Powiatowego w Chmielniku”. Jak czytamy na stronie szpitala, wykonawcę wyłoniono w drodze przetargu nieograniczonego. Projekt obejmuje wykonanie głębokiej termomodernizacji wszystkich budynków należących do Szpitala Powiatowego w Chmielniku wraz z modernizacją kotłowni szpitalnej i budową instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Koszt przedsięwzięcia to 4 390 000 zł.

Zakres inwestycji obejmuje m.in.: roboty dociepleniowe ścian zewnętrznych i stropów, przebudowę instalacji centralnego ogrzewania, przebudowę instalacji ciepłej wody użytkowej, wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, budowę instalacji fotowoltaicznej, budowę pomp ciepła i wymianę kotłów wodnych.

Najstarsze instalacje sanitarne w budynku głównym szpitala pochodzą z lat 60 i 70 XX wieku, natomiast kotły wodne zasilające centralne ogrzewanie mają ponad 25 lat i są całkowicie wyeksploatowane, nie spełniają wymagań środowiskowych. Tak więc wymagają wymiany na nowe, spełniające aktualne normy środowiskowe. Inwestycja obejmuje również wymianę wszystkich lamp oświetleniowych, co w znaczący sposób wpłynie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – wyjaśniał szczegóły planów inwestycyjnych Jacek Musiał, kierownik Działu Administracyjno-Technicznego Szpitala Powiatowego w Chmielniku.

Wcześniej w cyklu RAPORT Rynku Zdrowia pisaliśmy już o sytuacji na:

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze