Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 08-12-2017 09:14

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii: kolejni specjaliści złożyli wypowiedzenia

W ostatnich dniach kolejni psychiatrzy Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy złożyli wypowiedzenia. Dwa tygodnie temu wypowiedzenia złożyło 34 specjalistów. W w ostatnich dniach dołączyli do nich kolejnych dwóch. Na 39 psychiatrów zatrudnionych w szpitalu aż 36 złożyło wypowiedzenia.

Fot. archiwum

Lekarze swoją decyzję tłumaczyli niskimi zarobkami. Podstawa ich pensji wynosi około 5,2 tys. zł, do tego dochodzą dodatki za dyżury. Zwracali uwagę, że zarabiają niewiele więcej od rezydentów dopiero co rozpoczynających specjalizację z psychiatrii. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ci młodzi lekarze będą otrzymywać 4,7 tys. zł brutto.

Dlatego specjaliści zażądali wynagrodzenia w wysokości 8,8 tys. zł. Dyrektor szpitala w Morawicy nie ukrywa, że nie jest w stanie spełnić tych wymagań. Rocznie musiałby na ten cel przeznaczyć 6 mln zł.

Dyrekcja nie wie, co czeka placówkę w przyszłym roku, czy konieczne będzie zawieszenie pracy części oddziałów czy nawet ich zamknięcie. Jedyna optymistyczna wiadomość to fakt, że lekarze zgodzili się zostać w pracy do końca marca.

Więcej: www.wyborcza.pl