Świętokrzyskie: 30 mln zł nie załatwi problemu nadwykonań

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 09:29

Pieniędzy na nadwykonania jak nie było, tak nie ma. Dyrektorzy szpitali stojących przed perspektywą kolejnej fali zadłużenia zapowiadają, że będą walczyć o środki za nadlimity w sądzie.

– Tylko za bieżący rok mamy nadwykonania o wartości 18 mln zł. Jak dotąd nie zobaczyliśmy ani grosza – mówi Gazecie Wyborczej Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Większość oddziałów szpitala wyrobiła już swoje kontrakty na 2009 r. i w zasadzie powinna zawiesić działalność do końca grudnia. Dyrektor Gierada podkreśla, że obecna sytuacja świadczy tylko o tym, jak zaniżone w stosunku do rzeczywistych potrzeb są umowy z Funduszem.

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał wprawdzie dodatkowe pieniądze, ale wysokość tej kwoty nie pomoże w rozwiązaniu problemu.

– Dostaliśmy 30,7 mln zł, z czego 5 mln trafi do podstawowej opieki zdrowotnej, 12,7 mln na refundację leków, a 13 mln zł do szpitali, głównie do  Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – wyjaśnia Beata Szczepanek, rzecznik ŚOW NFZ.

Dyrektor Gierada radzi płatnikowi zaciągnięcie kredytu i zapowiada, że odzyska pieniądze za nadlimity na drodze sądowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum