Rynek Zdrowia | 21-10-2018 19:40

Świętokrzyski OW NFZ: miliony na operacje zaćmy, endoprotezy i diagnostykę

Dodatkowe 6 mln zł pozyskał Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ na przeprowadzanie zabiegów usunięcia zaćmy i wszczepiania endoprotez. Również 6 mln zł dodatkowo przeznaczył Fundusz na diagnostykę obrazową (badania TK i MR).

Fot. PTWP

Dzięki temu w niektórych placówkach operacje są wykonywane niemal „od ręki” lub terminy wyznaczane są z kilku tygodniowym lub kilku miesięcznym wyprzedzeniem, co oznacza, że pacjent nie czeka już na zabieg latami - informuje Fundusz.

Należy też pamiętać, że czas oczekiwania na powyższe zabiegi uzależniony jest również od stanu zdrowia pacjenta i zaawansowania procesu choroby - nie zawsze są to operacje, które mogą i powinny być wykonywane z dnia na dzień.

Przez dziewięć miesięcy tego roku zoperowano na zaćmę u 760 więcej pacjentów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Średni czas oczekiwania zmniejszył się w tym okresie o 28 procent i cały czas ulega skróceniu (w porównaniu wrzesień 2017 i wrzesień 2018 jest to już 30 procent). 

Podobnie korzystną tendencję obserwujemy w przypadku wszczepiania endoprotez. Tych zabiegów w trzech kwartałach 2018 roku wykonano o 20 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a czas oczekiwania zmniejszył się o 15 procent.

Ponadto obecnie w województwie świętokrzyskim czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jest najkrótszy w Polsce. Skrócenie terminu oczekiwania było możliwe dzięki dodatkowej kwocie 6 mln zł przeznaczonych na powyższą diagnostykę. 

Jeżeli porównamy liczbę pacjentów, która została przebadana RM we wrześniu ubiegłego roku (1622) i wrześniu tego roku (2989), to wzrost wynosi aż 84 procent. W skali pierwszych trzech kwartałów 2017 i 2018 roku jest to prawie 50 procent więcej przyjętych chorych. Czas oczekiwania na badanie zmniejszył się z 127 dni do 50, czyli o 61 procent.

W przypadku TK liczba wykonanych od stycznia do września badań wzrosła o 9 procent, a czas oczekiwania zmniejszył się o 42 procent i obecnie wynosi średnio 19 dni (33 dni we wrześniu roku ubiegłego.

Ponadto by poprawić dostępność do świadczeń Oddział podpisał kontrakty z dodatkowymi placówkami, które wykonują te świadczenia.