×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Świętokrzyski NFZ policzył: najdroższe leczenie pacjentów onkologicznych

Autor: DM/Rynek Zdrowia14 maja 2012 15:57Aktualizacja: 14 maja 2012 16:05

W województwie świętokrzyskim leczono 284 pacjentów, których całościowy koszt terapii przekraczał 100 tys. zł. Najwięcej pieniędzy (około 6,655 mln zł) Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wydał na pacjentów z rozpoznaniem "przewlekła białaczka szpikowa" - wynika z analizy kosztów leczenia w 2011 roku udostępnionej przez świętokrzyski Fundusz portalowi rynekzdrowia.pl.

Świętokrzyski NFZ policzył: najdroższe leczenie pacjentów onkologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W województwie świętokrzyskim wśród pacjentów, których koszt leczenia leczenie przekroczył 100 tys. zł najwięcej było kielczan (54), mieszkańców powiatów kieleckiego (45), jędrzejowskiego (23) oraz ostrowieckiego (22).

Jeśli chodzi o indywidualnych pacjentów, to najdroższa okazała się terapia 37-latka, która kosztowała 922 tys. zł, z czego zdecydowana większość to była chemioterapia. Na kolejnych miejscach była osoba urodzona w 2004 roku (527 tys. zł) oraz 1935 roku (468 tys. zł).

Jeśli chodzi o rodzaj schorzeń, to NFZ najwięcej zapłacił za leczenie przewlekłej białaczki szpikowej - około 6,655 mln zł. Na dalszych miejscach jest nowotwór złośliwy nerki (2,064 mln zł), ostra białaczka szpikowa (1,938 mln zł), ostra niewydolność oddechowa (1,757 mln zł) oraz cykle chemioterapii nowotworów (902 tys. zł).

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, najdroższe w regionie jest leczenie pacjentów onkologicznych. Jak tłumaczy najnowocześniejsze metody są kosztowne, a poza tym pacjenci są długo leczeni. Przypomina, że leczenie nie kończy się po miesiącu, często trwa do końca życia pacjenta.

Wyniki analizy NFZ w województwie świętokrzyskim nieco odbiegają od średniej krajowej. Z ogólnopolskiego raportu NFZ, do którego dotarł portal rynekzdrowia.pl, wynika, że do terapii najbardziej kosztochłonnych w skali kraju zalicza się leczenie chorób rzadkich o podłożu genetycznym. Ponadto w grupie najbardziej kosztownych przypadków znalazło się leczenie następstw ciężkich urazów i zakażeń.

Na czele najbardziej kosztownych terapii w 2011 roku, w skali kraju, w zestawieniu NFZ znalazła się mukopolisacharydoza typu II. Koszty leczenia szpitalnego ogółem dla tego rozpoznania wyniosły niemal 52,3 mln zł.

Czytaj. Raport NFZ: ile publicznych pieniędzy przeznaczamy na najdroższe terapie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze