Świętokrzyski NFZ: pacjenci na potęgę migrują za leczeniem

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2011 10:34

Na leczenie mieszkańców województwa, którzy szukali pomocy medycznej poza regionem Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wydał ponad 188 mln zł.

Świętokrzyski NFZ: pacjenci na potęgę migrują za leczeniem
Województwo świętokrzyskie cechuje się jedną z największych migracji leczniczych w kraju. W 2010 r. na leczenie pacjentów, którzy wybierali placówki medyczne poza województwem świętokrzyskim regionalny oddział Funduszu wydał 188,2 mln zł. Do kasy oddziału z tytułu zapłaty za chorych z innych regionów wpłynęło zaledwie 94,6 mln zł.

- Najpotężniejsza pozycję naszego „zagranicznego” długu, bo aż ponad 135 mln zł, stanowią szpitale. Mieszkańcy Świętokrzyskiego wybierali w 2010 r. przede wszystkim placówki w województwie mazowieckim (koszt leczenia pacjentów ze Świętokrzyskiego 48 mln zł), małopolskim (61,7 mln zł i śląskim (23,3 mln zł). Spore obciążenie naszego budżetu, to ambulatoryjna opieka specjalistyczna (prawie 9 mln zł) oraz opieka psychiatryczna (6,6 mln zł) - informuje portal rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzecznik prasowy ŚOW NFZ.

Jak wskazuje, przyczyn tego niekorzystnego bilansu jest kilka. Podstawowa, to fakt, że nadal, mimo ciągłych inwestycji i rozwoju placówek medycznych (np. nowoczesna kardiologia i kardiochirurgia, neurochirurgia), Świętokrzyskie ma mało oddziałów o najwyższym poziomie referencyjnym i w przypadkach bardziej skomplikowanych pacjenci muszą szukać pomocy gdzie indziej.

- Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku leczenia specjalistycznego czy szpitalnego nie ma rejonizacji i chory sam sobie wybiera miejsce leczenia. Nie musi mieć zgody NFZ, by założeniu by-pasów czy usunięciu guza mózgu poddać się w Warszawie a nie w Kielcach, mimo że te świadczenia są tu wykonywane - podkreśla Szczepanek.

Z danych oddziału Funduszu wynika, że mieszkańcy regionu świętokrzyskiego najczęściej wyjeżdżają poza województwo, by leczyć się na oddziałach: chirurgicznych, ortopedycznych, kardiologicznych i kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych i neurologicznych, położniczych i ginekologicznych.

- Biorąc pod uwagę placówki medyczne, to pacjenci z Świętokrzyskiego najczęściej wybierają: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu, Szpital Kliniczny w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, warszawskie Centrum Onkologii oraz Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie – wymienia rzecznik.

Pacjenci spoza regionu najchętniej leczą się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (chorzy z całej Polski, nie tylko z województw ościennych) oraz szpitalach w Końskich, Sandomierzu, Skarżysku (najczęściej pacjenci z województw ościennych).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum