Świętokrzyscy dyrektorzy o braku lekarzy: duże problemy mogą być w marcu

Autor: kielce.tvp.pl/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2018 12:55

Szpitale mają dwa kluczowe problemy. Z jednej strony brakuje lekarzy, a z drugiej pieniędzy. Dyrektorzy świętokrzyskich szpitali spotkali się 25 stycznia br., by omówić sytuację w poszczególnych placówkach.

Klauzule opt-out mają miesięczny okres wypowiedzenia i już zaczyna brakować lekarzy w grafikach. Fot. archiwum

W woj. świętokrzyskim klauzulę opt-out wypowiedziało 276 specjalistów i rezydentów.

Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka stwierdził, że obecnie bezpośredniego zagrożenia dla płynności świadczeń nie ma, a luty "jeszcze wydaje się dość spokojny". Podkreślał jednak, że opt-outy przestaną obowiązywać od początku marca i wówczas placówki mogą mieć poważny problem.

Są jednak szpitale, w których ten problem pojawi się już w lutym. Klauzule mają miesięczny okres wypowiedzenia i już zaczyna brakować lekarzy w grafikach - informuje serwis kielce.tvp.pl.

Lekarze deklarują, że podpiszą klauzule, jeśli dostaną wyższe pensje zasadnicze. Dyrektorzy negocjują, chociaż jak mówią - często żądania lekarzy są wyższe niż możliwości finansowe szpitali. A ci chcą podniesienia pensji zasadniczej do ponad 8 tys. zł brutto. W wielu przypadkach to dwukrotność aktualnych wynagrodzeń.

Więcej: www.kielce.tvp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum