Świętochłowice: szpital ma mniejszy kontrakt

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 19:48

Śląski OW NFZ obciął kontrakt na najbliższe pięć lat ZOZ-wi w Świętochłowicach Sp. z o. o na na opiekę długoterminową. Powód? Zbyt mała liczba pielęgniarek w lecznicy.

W efekcie dwie trzecie pacjentów zakładu opiekuńczego przy szpitalu w Świętochłowicach już za kilka dni straci w nim miejsce.

W rozpisanym przez NFZ konkursie na opiekę długoterminową dwie oferty, jakie złożył szpital, przepadły.

Pierwsza oferta dotyczyła kontraktu dla działającego przy szpitalu zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL). W tej chwili ma on 57 łóżek. Wszystkie są obłożone. W każdym ZOL to w zasadzie norma: miejsc opłacanych przez NFZ brakuje, co najwyżej można znaleźć pełnopłatne.

Do tej pory kontrakt dla świętochłowickiego ZOL wynosił nieco ponad 800 tys. zł (na sześć miesięcy). Po konkursie stopnieje do 250 tys. zł. To oznacza, że z 57 łóżek "na kasę" będzie teraz tylko 17. 

Fundusz tłumaczy, że najwyżej oceniona oferta na ZOL w Katowicach i okolicznych gminach otrzymała 58 punktów. A oferta szpitala w Świętochłowicach otrzymała tylko 33 punkty, przede wszystkim dlatego, że zatrudnia za mało pielęgniarek.

Szpital przegrał też w  konkursie na pielęgniarską opiekę długoterminową w domu pacjenta. Do tej pory miał kontrakt na 80 tys. zł. 

Więcej:  www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum