Świecie: rozszerza się protest pielęgniarek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 16:58

16 osób włączyło się już w protest głodowy w świeckim szpitalu. Niezadowolone z warunków pracy pielęgniarki i pielęgniarze, mimo protestu normalnie pracowali. W środę (22 czerwca) zostali jednak odsunięci od pełnienia dyżurów.

Świecie: rozszerza się protest pielęgniarek

Na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu pojawiło się dziewięć namiotów. Z każdym dniem zmienia się obraz obozowiska znajdującego się zaledwie kilkanaście metrów od budynku dyrekcji. Pojawiają się nowe transparenty i kolejne namioty. Stałe są tylko roszczenia średniego personelu, który nie doczekał się spotkania z Waldemarem Szczepańskim, dyrektorem lecznicy.

Pielęgniarki rozpoczęły protest tydzień temu, domagając się podwyżki podstawowej płacy. Oczekują także powiększenia liczebności personelu pielęgniarskiego, by zwiększyć bezpieczeństwo na dyżurach. Propozycję zatrudnienia dziesięciu dodatkowych opiekunów chorych uznały za niewystarczającą. Odrzuciły także ofertę podwyżki wynagrodzeń o 100 zł netto.

Protest głodowy został zawieszony po informacji o zwołaniu posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Podczas spotkania z WKDS delegacja pielęgniarek dowiedziała się, że placówka ma szanse na lepsze warunki finansowe ze strony NFZ dopiero na przełomie III i IV kwartału tego roku, więc protest wznowiono.

Pielęgniarki oczekują, że ich średnie płace zasadnicze zostaną podniesione do poziomu 2,5 tys. zł brutto. Taki sam postulat zgłaszały już dwa lata temu, argumentując, że to poziom, jaki osiągają ich koleżanki w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy.

W 2009 roku w szpitalu w Świeciu także był prowadzony protest głodowy w sprawie podwyżek, uczestniczyło w nim wówczas ponad 40 kobiet. Zakończył się, gdy obiecano po 300 zł podwyżki (średnia płaca pielęgniarki wówczas wynosiła w świeckim szpitalu 1800 zł) i zatrudnienie dziesięciu dodatkowych pielęgniarek, by poprawić warunki pracy personelu medycznego. Postulaty zostały spełnione.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum