Świdwin: Starostwo kupi spółkę dzierżawiącą szpital powiatowy w Połczynie-Zdroju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 19:38

Zarząd powiatu świdwińskiego ma zgodę radnych na kupno 100 proc. udziałów spółki "Przyjazny Szpital", dzierżawcy szpitala powiatowego w Połczynie-Zdroju. Transakcja ma nie dopuścić do przerwania działalności placówki.

Świdwin: Starostwo kupi spółkę dzierżawiącą szpital powiatowy w Połczynie-Zdroju. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Prywatna spółka "Przyjazny Szpital" w Połczynie-Zdroju na podstawie umowy podpisanej z zarządem powiatu świdwińskiego od 15 września 2014 r. dzierżawi połczyński szpital wraz z przychodniami, świadcząc w nich usługi lecznicze w ramach kontraktu z NFZ. Miesięczny czynsz to ponad 32 tys. zł. Umowa została zawarta na 30 lat.

Właściciele spółki już we wrześniu ubiegłego roku sygnalizowali zarządowi powiatu chęć sprzedaży co najmniej pakietu większościowego. Rada powiatu podjęła wówczas uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia powiatu do spółki. Teraz zgodziła się większością głosów na nabycie 100 proc. udziałów w "Przyjaznym Szpitalu".

- Właściciele złożyli zarządowi powiatu propozycję sprzedaży 100 proc. udziałów lub nie mniej niż 76 proc. za tę samą cenę, która została wynegocjowana ostatecznie na 696 tys. zł. Pierwotna propozycja przekraczała milion złotych. Uznałem, że bezpieczniejsze jest kupno całości, niż mieć wspólnika z prawem do wniesienia sprzeciwu. Spółka będzie nasza. My będziemy za wszystko odpowiadali - poinformował PAP starosta świdwiński Mirosław Majka.

Podkreślił, że obecni właściciele spółki (zmieniali się przez ponad trzy lata dzierżawy) "nie chcą już dłużej jej prowadzić". Powiat, kupując udziały w "Przyjaznym Szpitalu", nie dopuści do zaprzestania jego działalności leczniczej.

- Gdyby nie doszło do zgody na kupno udziałów w spółce, to zarząd spółki chciał wypowiedzieć umowę dzierżawy. Groziło nam zaprzestanie działalności szpitala. W dobrej sytuacji na trzy, cztery miesiące. Trzeba byłoby przeprowadzić pełną procedurę rejestracji nowego podmiotu leczniczego. Spełnić liczne wymogi, by znaleźć się w rejestrze wojewody - doprecyzował Roman Kozubek ze starostwa świdwińskiego.

Jak poinformował starosta, w przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie finalizujące umowę. - Chciałbym, aby spółka jeszcze na starych zasadach trwała do końca czerwca, bo od 1 lipca zmieniają się zasady dotyczące ryczałtu dla podmiotów leczniczych. Wolałbym, aby obowiązywał nas już tylko ten nowy. To jest jeszcze do uzgodnienia z obecnymi właścicielami spółki - przyznał Majka, dodając, że powiat musi też przygotować połowę kwoty, którą ma zapłacić za udziały. Reszta ma być uiszczona w przyszłym roku.

Starosta zapowiedział wprowadzenie w "Przyjaznym Szpitalu" jednoosobowego zarządu. Powołana zostanie rada nadzorcza, zmieniony status spółki, jej regulamin. Jak uznał starosta, "nie ma sensu, byśmy sami sobie płacili czynsz dzierżawny", natomiast pożyczki, w tym i tę od powiatu udzieloną w ubiegłym roku na 2,4 mln zł na budowę bloku operacyjnego, spółka spłacać musi. - Cieszyłbym się, gdyby obecna prezes spółki wyraziła wolę pozostania w niej jeszcze przez kilka miesięcy, pomogła wprowadzić w nią inną osobę - stwierdził Majka.

Rok 2017 spółka zakończyła stratą ponad 200 tys. zł. Starosta uspokaja, że to "ze względu na koszty amortyzacji budowy bloku operacyjnego". Wysokość rocznego kontraktu z NFZ to około 12 mln zł.

Inga Domurat

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum