Świdnik: szpital pozwał NFZ

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 15:22

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku walczy z NFZ o ponad milion złotych, za świadczenia wykonane ponad limit. To kwota za drugie półrocze 2008 i pierwsze 2009 roku. Jednak NFZ stanowczo odmawia zwrotu kosztów.

Problem szpitala został poruszony we wtorek, 29 września na Radzie Powiatu. Radni zgodnie stwierdzili, że NFZ pieniądze zapłacić powinien. Tylko że takie ustne deklaracje niewiele wniosą do sprawy.

Świdnicki szpital walczy o zwrot pieniędzy od ponad roku. Jednak wtedy kwota należna za świadczenia była niemal o połowę niższa. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że placówka ta nie jest jedyną, która boryka się z NFZ.

W czerwcu tego roku fundusz podał informację, że szpitalom w regionie jest winien łącznie ponad 80 mln zł, a teraz podaje zupełnie inne dane.

– Lubelski OW NFZ wykonał wszystkie swoje zobowiązania wynikające z zawartego kontraktu, finansując zgodnie z obowiązującymi terminami należności wobec wszystkich świadczeniodawców, w tym również wobec SPZOZ w Świdniku. Lubelski OW NFZ nie ma więc wobec SPZOZ w Świdniku żadnych zobowiązań finansowych – wyjaśnia Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.

Wydaje się więc, że jedyną szansą odzyskania pieniędzy jest dla świdnickiej placówki skierowanie sprawy do sądu. Radzi jej to nawet ministerstwo zdrowia. Wiosną tego roku Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok nakazujący NFZ zwrócenie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wraz z odsetkami prawie 11 mln zł za nadwykonania za 1999 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum