Świdnica: przeciwnicy przekształcenia szpitala zbierają podpisy

Autor: TVP Wrocław, RR/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2011 10:41

W Świdnicy trwa ożywiona dyskusja na temat ewentualnego przekształcenia Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w spółkę prawa handlowego. Przeciwnicy tego rozwiązania zebrali ponad 2 tys. podpisów.

Świdnica: przeciwnicy przekształcenia szpitala zbierają podpisy

Powołano nawet Komitet Obrony Szpitala, a działające w nim pielęgniarki zapowiedziały strajk.

Decyzja o przekształceniu jeszcze nie zapadła. Jednak kiedy w marcu br. władze powiatu świdnickiego, który jest organem założycielskim szpitala, powołały zespół mający przedstawić zarządowi plusy i minusy tej koncepcji, w pierwszym szeregu przeciwników stanęły przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jak informuje TVP Wrocław, w szpitalu pracuje 340 pielęgniarek i 140 lekarzy (rocznie leczą ok. 45 tys. pacjentów). W szpitalu niemal wszyscy lekarze zatrudnieni są na umowach cywilno-prawnych; w przeciwieństwie do pielęgniarek, z których większość ma etaty.

Na pytanie portalu rynekzdrowia.pl, czy gdyby pielęgniarki przeszły również na kontrakty, to protestowałyby przeciwko przekształceniu, dyrektor szpitala Jacek Domejko (nie zajmuje stanowiska ws. przekształcenia lecznicy), odpowiedział:

- Pewnie inaczej by reagowały. Na kontraktach jest dopiero 50 pielęgniarek i położnych. Dobrze zarabiają. I nie należą do związków zawodowych, w protestach nie uczestniczą.

Decyzja w sprawie ewentualnego przekształcenia szpitala w spółkę ma zapaść w czerwcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum