Świdnica: prowizje zróżnicowały zarobki i poróżniły personel

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 21:26

Z polecenia starosty świdnickiego przeprowadzono kontrolę w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Latawiec w Świdnicy. Dotyczyła m.in. znacznych dysproporcji w wynagrodzeniach pracowników. - Różnice w zarobkach to efekt wdrożenia systemu prowizji i podpisywania z lekarzami umów z zakazem pracy u konkurencji - twierdzi Jacek Domejko, dyrektor szpitala.

Na czym polega system prowizji, w ramach którego pracuje większość lekarzy Latawca? Są oni na kontraktach, co nie jest niczym nowym w szpitalach. Jednak Domejko wprowadził do kontraktów zasadę prowizji.

- Dostają jeden, dwa procent od przychodu z procedury finansowanej przez NFZ, pod warunkiem, że płatnik zapłaci za hospitalizację - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

- Oprócz tego mają stawkę godzinową, z tym że niewielką, co mobilizuje lekarzy do bardziej wydajnej pracy. Dodatkowe pieniądze z prowizji otrzymują za konkretne działania: za zdiagnozowanie, znieczulenie, zoperowanie itd. - dodaje dyrektor i zwraca uwagę, że teraz w Latawcu lekarze już nie życzą sobie spokojnego dyżuru, tylko udanego dyżuru.

Twierdzi także, że nie ma już czegoś takiego, jak odkładanie operacji na rano. Zespół zbiera się natychmiast o każdej porze dnia i nocy.

Jak jednak pogodzić zwiększoną wydajność pracy i związane z tym większe zarobki z określoną kwotą kontraktu?

- Płacimy tylko za te nadwykonania, które zostały uznane przez Fundusz. Lekarze muszą brać pod uwagę to, że dostaną pieniądze za zabiegi ratujące życie, za planowe prowizji nie mają - tłumaczy dyrektor.

Jak wspomnieliśmy, większość lekarzy pracuje na kontraktach, które gwarantują im uzyskanie prowizji pod warunkiem wypłaty należności przez NFZ i w sytuacji, gdy ich oddział się bilansuje. Jednakże tylko dwóch z piętnastu  lekarzy kierujących oddziałem zgodziło się na system prowizyjny. Pozwoliło to oddziałom wyjść z zapaści finansowej i wypracować zysk .

Jak Starostwo Powiatowe w Świdnicy ocenia system prowizji i pojawiające się na jego tle dysproporcje w zarobkach?

- Aktualnie jesteśmy na etapie analizy wyjaśnień do protokołu złożonych przez dyrektora - zaznacza w Wiadomościach Świdnickich wicestarosta Alicja Synowska. - W ciągu dwóch tygodni ustosunkujemy się do nich i podejmiemy decyzje - deklaruje starosta Zygmunt Worsa.

Dodajmy, że system prowizji , do którego nie jest przekonana część personelu Latawca, funkcjonuje w niewielu polskich szpitalach, m.in. w Grudziądzu i Krasnymstawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum