Świdnica: pielęgniarki żądają podwyżek

Autor: SB, ws-24.pl/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2011 09:55

Pielęgniarki z Regionalnego Specjalistycznego Szpitala ''Latawiec" w Świdnicy od kilku dni pozostają w sporze zbiorowym z dyrekcją lecznicy: żądają wzrostu płac o 40 proc. Zapewniają jednocześnie, że nie planują odejścia od łóżek pacjentów.

Świdnica: pielęgniarki żądają podwyżek

Pielęgniarki są już po rozmowach z dyrektorem, ale jak dotąd nie zaproponował on żadnej podwyżki pensji zasadniczej pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowach o pracę. Obecnie spór będzie rozwiązywany zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pielęgniarki nie ukrywają, że wiele zależy od dyrekcji placówki. 

- Po ostatnim spotkaniu sporządziliśmy protokół rozbieżności. Negocjacje w ramach sporu zbiorowego będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku braku porozumienia czekają nas mediacje. Trudno na razie podać realny termin osiągnięcia porozumienia. Nasze pielęgniarki zarabiają więcej niż w innych szpitalach, wiele z nich pracuje ponadto na kontraktach. Postulaty podwyżki płac w wysokości 40 proc. są nierealne i mogłyby zachwiać stabilność finansową szpitala, zmuszając go do przekształcenia w spółkę, co obecnie, w myśl nowej ustawy, nie jest  konieczne - ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Domejko, dyrektor placówki.

Podwyżek domaga się również personel świdnickiego Pogotowia Ratunkowego. Jeśli nastąpił wzrost kontraktu w porównaniu z rokiem ubiegłym, zgodnie z tzw. ustawą podwyżkową podmiot jest zobowiązany do wypłacenia podwyżek. Mają one wynosić 40 proc. ze wzrostu kontraktu, z czego trzy czwarte pochłoną podwyżki dla pielęgniarek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum