Świadczenia w opiece długoterminowej. Od nowego roku lepszy system i krótsze kolejki

Autor: oprac. KM • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia09 grudnia 2022 15:00

1 stycznia wejdzie w życie nowelizacja zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej.

Świadczenia w opiece długoterminowej. Od nowego roku lepszy system i krótsze kolejki
Proponowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości. Fot. Adobestock
  • 1 stycznia wejdzie w życie nowelizacja zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej
  • Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia, dokument stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  • Działania w związku z zarządzeniem zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej

Rozwiązanie ograniczy występowanie błędów w sprawozdawczości

Projektodawca nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej podkreśla, że "wprowadzana zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców udzielających świadczeń rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej do ustalenia, czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon".

Ponadto "proponowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości, polegających na wykazywaniu przez świadczeniodawców pacjentów do rozliczeń w przypadku, gdy pacjent ten zmarł w szpitalu".

- Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie - podkreślono w tekście uzasadnienia.

W ocenie prezesa NFZ "zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który został skierowany do szpitala, jest niezbędne w celu prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15 proc. wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu". - Dlatego ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego - podsumowuje projektodawca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze