Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia | 06-04-2009 10:27

Suwalscy pacjenci leczą się w Sejnach

Mieszkańcy Suwałk coraz częściej zamiast korzystać z usług swojego szpitala wybierają ten w Sejnach. Powodem takiej sytuacji są duże kolejki do zabiegów i operacji w Suwałkach.

Przykładowo, na wycięcie hemoroidów w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach trzeba czekać kilka miesięcy, a Szpital Powiatowy w Sejnach wykonuje ten zabieg prawie od ręki.

Szpital w Sejnach ma dobrą opinię. Dyrektorowi placówki, Waldemarowi Kwaterskiemu, udało się zatrudnić wielu fachowców.

- Są miesiące, że nawet co druga osoba pochodzi z Suwałk - potwierdza dyr. Kwaterski. - Przyjmujemy też sporo augustowian.

W Suwałkach na bieżąco wykonywane są tylko operacje ratujące życie i zdrowie. Justyna Matulewicz-Gilewicz, zastępca dyrektora suwalskiej lecznicy tłumaczy, że kolejce do tzw. zabiegów planowych winny jest niski limit wyznaczany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Już teraz w niektórych przypadkach mamy po 135-140 proc. wykonanych zabiegów - mówi Justyna Matulewicz-Gilewicz. - Niestety, trzeba będzie to jakoś zracjonalizować.

W Sejnach nie mają tego problemu, ponieważ wcześniej nie zwracali uwagi na limity: - W końcu NFZ uznał, że takie są faktyczne potrzeby - wyjaśnia Kwaterski. - Teraz mamy kontrakt już na przyzwoitym poziomie.

Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie podobnego kontraktu mogła się doczekać placówka w Suwałkach.