Suwałki: Polacy i Białorusini wspólnie zajmą się osteoporozą

Autor: Niebywałe Suwałki/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 09:41

Suwalczanie do tej pory musieli planować zrobienie badania w zakresie osteoporozy dostosowując się do terminów przyjazdu mobilnej pracowni. Teraz chorzy mogą liczyć na stałą, profesjonalną pomoc dzięki wspólnej inicjatywie Klinicznego Szpitala Ratunkowego z Grodna i Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach w ramach projektu „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą”.

Suwałki: Polacy i Białorusini wspólnie zajmą się osteoporozą
Szpital Wojewódzki w Suwałkach. Fot. strona internetowa szpitala.

Dzięki umowie pacjenci zyskają dostęp do pracowni densytometrii, a także możliwość leczenia w odpowiedniej poradni. Jak zapowiada dyrektor suwalskiego szpitala Adam Szałanda, już za dwa miesiące chorzy na osteoporozę będą mogli zgłaszać się do poradni na badania. Wyremontowana i w pełni wyposażona pracownia densytometrii już jest gotowa, trwają rozmowy z NFZ w kwestii ogłoszenia konkursu i pozyskania funduszy na działanie nowych podmiotów.

Zarówno w Polsce, jak i na Białorusi problemem jest niewystarczająca infrastruktura medyczna, brak specjalistów zajmujących się osteoporozą, a także niska świadomość zdrowotna mieszkańców.

Unijne dofinansowanie (w przypadku suwalskiej placówki wynoszące ponad milion pięćdziesiąt tysięcy zł, czyli 85 proc. budżetu projektu) pozwoli zmienić trudną sytuację, odpowiednio doposażyć i zmodernizować Oddział Reumatologii oraz Oddział Ortopedyczno-Urazowy.

Więcej: niebywalesuwalki.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum