Stypendia pielęgniarek i lekarzy. Po 2 tys. zł miesięcznie. Jest uchwała

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia19 września 2021 14:55

Stypendia dla pielęgniarek i lekarzy. Jak poinformował rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca, radni jednogłośnie przyjęli dwie uchwały dotyczące wprowadzenia stypendiów dla studentów V i VI roku kierunków medycznych oraz pielęgniarskich.

Stypendia dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek Fot. AdobeStock
  • Jedno stypendium dla studenta kierunku lekarskiego ma wynosić 2 tys. zł brutto miesięcznie. Studenci otrzymają je, jeśli zdecydują się pracować w szpitali w Iłży lub Pionkach
  • Stypendium 1000 zł brutto będzie wypłacane przez 24 miesiące studentkom pielęgniarstwa, które podejmą pracę w powiatowych domach pomocy społecznej
  • W ostatnich miesiącach Ministerstwo Zdrowia komunikowało, że pracuje nad ministerialnym programem stypendialnym dla studentów ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa. Może wejść w następnym roku

Stypendia dla lekarzy

- Samorząd pow. radomskiego chce w ten sposób pozyskać nowych lekarzy i wzmocnić zasoby kadrowe m.in. dla swoich dwóch szpitali powiatowych - powiedział Genca.

Program stypendialny będzie przeznaczony dla studentów V i VI roku kształcących się na kierunku lekarskim w wyższych uczelniach medycznych.

W latach 2021-2023 powiat przeznaczy 360 tys. zł na stypendia dla 10 studentów medycyny w zamian za rozpoczęcie pracy w szpitalach powiatowych w Pionkach i Iłży. Jedno stypendium ma wynosić 2 tys. zł brutto miesięcznie. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu powiatu.

Stypendia dla pielęgniarek

Kolejne 123 tys. zł trafi do studentek pielęgniarstwa. Stypendium w wysokości 1000 zł brutto będzie wypłacane przez 24 miesiące 11 studentom, którzy zobowiążą się do przepracowania 4 lat w powiatowych domach pomocy społecznej. Dotyczy to również pracowników, którzy uzupełniają swoje kwalifikacje zawodowe na studiach wyższych. Stypendia będzie przyznawać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

W sumie pół miliona złotych przeznaczy w najbliższych latach powiat radomski na stypendia dla studentów kierunków medycznych: lekarskiego i pielęgniarskiego, którzy zadeklarują, że po studiach podejmą pracę w powiatowej służbie zdrowia i pomocy społecznej.

Inicjatywy wsparcia stypendialnego studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa podejmowało już wcześniej wiele samorządów lokalnych.

Czytaj też:
Mazowsze funduje stypendia dla przyszłych lekarzy. Nawet po 2000 zł miesięcznie

Opolskie: zarząd województwa przyznał stypendia dla studentów medycyny

Czy będą centralne programy stypendialne?

Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy w poselskiej interpretacji zwróciła się niedawno do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o wsparcie dla studentów ratownictwa i pielęgniarstwa w oparciu o środki centralne.

Jak przypomina Kotula w ostatnich miesiącach Ministerstwo Zdrowia komunikowało, że pracuje nad ministerialnym programem stypendialnym dla studentów ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa.

Na pytania posłanki Lewicy odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

"W zbliżającym się roku akademickim 2021/2022 resort zdrowia nie przewiduje innych form wsparcia studentów ww. kierunków studiów niż te, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa" - czytamy w odpowiedzi Miłkowskiego.

Jak dodał stypendia dla studentów ratownictwa medycznego oraz pielęgniarstwa planowane są w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ale dopiero od przyszłego roku akademickiego 2022/2023.

Czytaj: Stypendia dla pielęgniarek i ratowników? MZ: nic z tego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum