TVN24/Rynek Zdrowia | 30-04-2019 19:39

Strzelin: ZUS upomniał się o składki. Co będzie, jeśli szpital nie zapłaci?

ZUS upomniał się o dług wynoszący 4 mln zł. Pieniędzy oczekuje także urząd skarbowy. Szpital nie ma z czego płacić tych zobowiązań. Grozi wstrzymanie przyjęć.

ZUS upomniał się o dług wynoszący 4 mln zł. Fot. PTWP

Na finansach szpitala ciąży zaciągnięty wcześniej 13-milionowy kredyt na spłatę bieżących zobowiązań. Pożyczka została poręczona przez władze powiatu. Wątpliwe, by były w stanie ponowie wesprzeć szpital finansowo.

ZUS właśnie upomniał się o swój dług - cztery miliony złotych. Zapłaty oczekuje także urząd skarbowy. Tymczasem Strzelińskie Centrum Medyczne nie jest w stanie utrzymać się ze środków wypłacanych przez NFZ w ramach ryczałtu dla szpitala sieciowego.

- Jeżeli nie będziemy mieć pieniędzy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych blokuje nam konta, nie dostajemy pieniędzy, nie dostajemy wypłat, zamykamy szpital - tłumaczy w  rozmowie z telewizją TVN24 Magdalena Puziewicz-Karpiak ze Strzelińskiego Centrum Medycznego.

Jak z kolei stwierdza Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wzrost ryczałtu na 2019 r. dla Strzelińskiego Centrum Medycznego wyniósł prawie 10 procent i jest to największy wzrost na Dolnym Śląsku wśród szpitali należących do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli tzw. sieci szpitali.

ZUS odpowiada, że jest zobowiązany do tego, żeby się o składki upomnieć, bo są to składki każdego pracownika. Dał szpitalowi termin do końca tygodnia.

Więcej: www.tvn24.pl