Strzelce Opolskie: trudny rok dla finansów szpitala powiatowego

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2012 14:43

Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich musi kupić tomograf, ubezpieczyć się za kilkaset tys. zł, a ponadto personel upomina się o podwyżki. Finanse szpitala mocno na tym ucierpią.

Na przełomie roku NFZ postawił nowe wymagania, by każdy Szpitalny Oddział Ratunkowy był wyposażony w tomograf. Dotychczasowe przepisy mówiły o dostępie do takiej aparatury, więc można było korzystać z tego urządzenia w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu. Teraz NFZ wymaga, by taki sprzęt był na miejscu.

Aby dotrzymać warunków kontraktu, szpital musiał z początkiem roku wypożyczyć tomograf. Będzie to kosztować 100 tys. złotych, ale dzięki temu skróci się czas, gdy w nagłym przypadku będzie trzeba przeprowadzić badanie.

W najbliższym czasie szpital rozstrzygnie przetarg na zakup stacjonarnego tomografu, który zastąpi ten wypożyczony. Koszty jego zakupu wyniosą od około 1,5 do 2 mln zł.

Zmieniające się przepisy wymusiły na szpitalu jeszcze jeden kosztowny wydatek. Zgodnie z nimi placówka musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie od błędów lekarskich. Będzie ono kosztować około 300 tys. złotych, co poważnie uszczupli budżet szpitala.

Niestety kłopoty finansowe szpitala może powiększyć personel, który domaga się podwyżek. Pielęgniarki, które zrzeszone są w związku zawodowym, wystąpiły o nie w ubiegłym miesiącu.

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum