×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Strajkujący w jeleniogórskim szpitalu rozpoczęli głodówkę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 października 2015 13:37

Głodówkę podjęło w piątek 12 osób z grupy kilkudziesięciu pracowników Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze (Dolnośląskie), którzy od poniedziałku prowadzą okupację holu swojej jednostki.

Strajkujący w jeleniogórskim szpitalu rozpoczęli głodówkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Głodujący żądają 300 zł podwyżki.

Jak powiedział PAP w piątek (23 października) wiceprzewodniczący komitetu strajkowego i szef Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Piotr Kasprów, na zaostrzenie protestu w formie głodówki strajkujący zdecydowali się z powodu braku zadowalającej ich propozycji podwyżki.

- Byliśmy gotowi zgodzić się na podwyżkę o 200 zł obecnie i dołożenie 100 zł w przyszłym roku. Natomiast dyrekcja zaproponowała 120 zł teraz i 50 zł w przyszłym roku. To zbyt rozbieżna oferta, ludzie są zbulwersowani - wyjaśnił Kasprów.

W proteście uczestniczą przedstawiciele wszystkich grup zawodowych poza pielęgniarkami.

Związkowiec podkreślił, że protest polegający na okupacji holu szpitala nie utrudnia pracy placówki i dostępu pacjentów do świadczeń medycznych, ponieważ okupację prowadzą na zmianę pracownicy, którzy nie wykonują w danym momencie obowiązków służbowych.

- Są wśród nas pracownicy szpitala, także lekarze niekontraktowi i ratownicy medyczni. Jesteśmy w sporze zbiorowym od kwietnia 2014 r. i wyczerpaliśmy wszelkie możliwości prawne, dlatego w marcu tego roku zawiązaliśmy komitet strajkowy - mówił PAP Kasprów w poniedziałek.

Na początku października w referendum za strajkiem opowiedziało się ok. 70 proc. załogi. Po referendum pracownicy przeprowadzili strajk ostrzegawczy.

Dyrektor szpitala Stanisław Woźniak mówił w poniedziałek PAP, że placówka ma 40 mln zł długu i z tego powodu nie ma środków na podniesienie wynagrodzeń. - Miesięcznie szpital generuje około jednego miliona zł zadłużenia. Bez zmiany systemu finansowania opieki zdrowotnej nie uda się rozwiązać tej trudnej sytuacji - podkreślił dyrektor.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze