Strajk pielęgniarek w CZD trwa. W środę dalsze negocjacje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2016 18:58

Nie przyniosły przełomu negocjacje jakie toczą się pomiędzy strajkującymi pielęgniarkami a dyrekcją CZD. Rozmowy mają być wznowione w środę (25 maja).

Negocjacje mają być wznowione w środę (25 maja). Fot. archiwum

Jak już informowaliśmy, strajk polegający na odejściu od łóżka chorych pielęgniarki rozpoczęły we wtorek (24 maja) o godz. 7 rano; ma być prowadzony do odwołania. O godz. 9 rozpoczęły się rozmowy pielęgniarek z dyrekcją szpitala.

Jak poinformował resort zdrowia, we wtorek do domu wypisano 78 pacjentów; protest nie jest prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziałach neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Nie podjęto decyzji o ewakuacji szpitala.

Pielęgniarki wskazywały, że z obiecanych 400 zł podwyżki dotychczas otrzymały 200 zł.

Po południu przedstawicielka Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy IPCZD Magdalena Nasiłowska poinformowała, że rozmowy "stanęły o godz. 10".

- Nie ma żadnych nowych informacji ze strony dyrekcji, żadnej propozycji, która by mogła zakończyć strajk - powiedziała. Potwierdziła, że dyrekcja zaproponowała pielęgniarkom 60 zł w formie premii.

Nasiłowska nie chciała odpowiedzieć na pytanie, jaka kwota usatysfakcjonowałaby pielęgniarki, zaznaczyła jednak, że oczekują podwyżki do podstawy wynagrodzenia, a nie premii.

Rozmowy mają być wznowione w środę o godz. 9.

Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Grażyna Piegdoń zapewniła, że w Instytucie są spełnione minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. - Jak w każdej instytucji naszym kłopotem jest absencja pielęgniarek z tytułu urlopów macierzyńskich, ciąż i zwolnień lekarskich - zaznaczyła.

Poinformowała, że pielęgniarka bez doświadczenia w instytucie otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości 2530 zł brutto, a po okresie próbnym również dodatki. Średnia płaca pielęgniarki w instytucie wraz z dodatkami to 4900 zł brutto; zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Piegdoń przyznała, że w szpitalu powstają nowe oddziały, a wraz z nimi nowe miejsca pracy, których pielęgniarki nie są w stanie w pełni obsłużyć.

Czytaj też: Dyrekcja i RPD o strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum