Strajk pielęgniarek: odeszły od łóżek pacjentów. Skarżą się na niedobór kadry i brak sprzętu

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Radioolsztyn.pl28 listopada 2022 13:30

W Szpitalu Mrągowskim im. Michała Kajki 28 listopada pielęgniarki na dwie godziny powstrzymały sie od wykonywania obowiązków. To protest wobec warunków, w jakich pracują. Spór zbiorowy trwa w lecznicy od 2020 roku.

Strajk pielęgniarek: odeszły od łóżek pacjentów. Skarżą się na niedobór kadry i brak sprzętu
Protest w szpitalu w Mrągowie. Fot. Facebook/OZZPiP Region Warmińsko-Mazurski
  • Pielęgniarki ze szpitala w Mrągowie 28 listopada na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów
  • Spór zbiorowy z dyrekcją trwa od 2020 roku
  • Pracownice szpitala są przemęczone z powodu niedoborów kadrowych i braku sprzętu, ułatwiającego pracę

Dwugodzinny protest w mrągowskim szpitalu

- Strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się od pracy przez dwie godziny. Pielęgniarki i położne w czasie strajku zgromadzą się w Holu przy Izbie Przyjęć - poinformował Zarząd Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na profilu Facebook przed rozpoczęciem protestu zaplanowanym na 28 listopada na godz. 10.00.

W trakcie strajku pracownice szpitala trzymały plakaty różniej treści, m.in. "dość pracy ponad ludzkie siły", "Polskie pielęgniarki i położne pozostawione same sobie" czy "Pomagamy sobie, a kto pomoże nam?"

Protestujące domagają  się bowiem poprawy warunków pracy. Już od dwóch lat - bo kolejne mediacje nie załatwiły problemu: na oddziałach pracuje zbyt mało pielęgniarek, są niedobory kadrowe. Do tego dochodzą problemy z brakiem sprzętu ułatwiającego wykonywanie pielęgniarskich obowiązków. 

- Pielęgniarki są przemęczone i wyczerpane – wyjaśniała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Warmii i Mazurach, Elżbieta Butkiewicz na antenie Radia Olsztyn. - Jeśli pracodawca nadal będzie głuchy na te argumenty, to spór zbiorowy może się zakończyć spisaniem protokołu rozbieżności i strajkiem generalnym.

O sytuacji poinformowano Państwową Inspekcję Pracy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum