Stowarzyszenie okulistów o cenach za zabiegi i "lojalności wobec kolegów'

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 15 października 2013 11:11

Kliniki Lexum usuwają zaćmę o jedną trzecią taniej niż inni. Zdaniem stowarzyszenia okulistów, to złamanie zasad współpracy między lekarzami i etyki lekarskiej.

Stowarzyszenie okulistów o cenach za zabiegi i "lojalności wobec kolegów'

Zaćma to obecnie jeden z najlepiej opłacanych zabiegów przez NFZ. Za jedną operację Fundusz płaci 2,8-3,5 tys. zł, choć trwa tylko 15-20 minut. Okulista otrzymuje za zabieg od 400 do 700 zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Europejskie kliniki specjalistyczne Lexum mają podpisany kontrakt z NFZ tylko w swojej placówce w Krakowie. Kliniki w Warszawie, Szczecie, Poznaniu i we Wrocławiu przyjmują pacjentów komercyjnie. Tam za podstawowy zabieg chory płaci od 1,8 do 2 tys. zł.

Lekarze zgodzili się na obniżenie swoich stawek za zabieg do 300-350 zł. Jednocześnie zagwarantowano im, że będą ich wykonywać więcej. 

Konkurencyjne lecznice zarzucają Lexum wprowadzenie dumpingowych cen.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, najostrzej wobec klinik wystąpiło Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. Jego przewodniczący Marek Czubak napisał dwa tygodnie temu do Lexum, że zaproponowane ceny "podważają fundamentalne zasady zaufania i współpracy między nami lekarzami".

Zarzucił firmie złamanie zasad kodeksu etyki lekarskiej, w tym art. 66, który mówi, że lekarzowi nie wolno narzucać swych usług chorym "w sposób niezgodny z zasadami lojalności wobec kolegów".

Więcej: http://wyborcza.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum