Stawiamy na dobro pacjentów

Autor: Andrzej Mielcarek/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 21:38

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu zwyciężył w opublikowanym w poniedziałek (17 października) rankingu szpitali dziennika "Rzeczpospolita" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zdobył 910 spośród 1000 punktów. Zapytaliśmy dyrektora szpitala Andrzeja Mielcarka, co zdecydowało o wygranej szpitala.

Stawiamy na dobro pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tegorocznej edycji rankingu zmianie uległ sposób oceniania szpitali. Centrum oceniało, nie tylko sposób zarządzania szpitalem, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, ale też jakość opieki medycznej, jakość usług dla pacjenta, komfort pobytu pacjenta i wniesione skargi. Na te ostatnie kwestie audytorzy kładli w tym roku duży nacisk.

Sprawdzano, jak realizowana jest karta opieki nad pacjentem operowanym, oceniano sposób postępowania z pacjentami „nagłymi” przebywającymi w szpitalu.

Zupełnie niezależnie od rankingu, szpital zainwestował w rozwiązania, których do tej pory nie było, a które podniosły jakość usług dla pacjenta. Po pierwsze został otwarty bezpłatny parking przyszpitalny, dostępny dla pacjentów i ich bliskich. Takie rozwiązanie jest bardzo pozytywnie odbierane przez Centrum Monitorowania Jakości, ponieważ stanowi duże udogodnienie dla pacjenta i zapewnia mu łatwiejszy dostęp do szpitala.

Posunięcie to, dość kontrowersyjne, umożliwiło szpitalowi w pewnym sensie miasto, które zrezygnowało z wysokich podatków od gruntu. Dzięki temu placówka zaoszczędziła na podatku, ale też straciła w skali roku ok. 500 tys. zł z tytułu opłat parkingowych.

Ważnym, a niekoniecznie kosztownym rozwiązaniem, było udostępnienie pacjentom telefonu bezprzewodowego. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla chorych leżących, którzy nie mają innego kontaktu z rodziną.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie karty dań dla chorych. Pacjent nie jest już skazany na szpitalny obiad, ale może wybrać danie, które mu bardziej smakuje. Niby drobnostka, jednak bardzo wysoko oceniana przez chorych.

Szpital może pochwalić się także wszystkimi możliwymi certyfikatami jakości. Niektóre z nich posiada od dziesięciu lat i systematycznie odnawia. Szpital ma certyfikat akredytacyjny, zarządzania jakością z uwzględnieniem rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej, certyfikat zarządzania środowiskiem, bezpieczeństwa i higieny pracy, systemu zarządzania HACCP, a także zdobyty w ubiegłym roku po raz pierwszy - certyfikat ochrony danych osobowych. Ponadto, szpital posiada certyfikat Szpitala Przyjaznego Dziecku.

W tym roku placówka przejęła także nocną i świąteczną pomoc lekarską, dzięki czemu zapewnia pacjentom pełną obsługę medyczną przez 24 godziny na dobę. W czerwcu zakończyła się przebudowa i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Ponad 4 mln zł szpital wydał na nowoczesną diagnostykę: badania rentgenowskie będą wykonywane w technice cyfrowej, a dostęp do nich będą mieli lekarze we wszystkich oddziałach.

Placówka wzbogaciła się też o najwyższej klasy cyfrowy mammograf i dwa kompletne stanowiska do mammografii, kolejnych osiem zostało gruntownie zmodernizowanych. Zakupiony został rezonans magnetyczny. Zmodernizowano SOR, a obecnie za unijne pieniądze zostanie wyremontowany Oddział Intensywnej Terapii.

Szpital za miniony rok zbilansował się, co też było brane pod uwagę.

Nie można też zapominać, że taki benchmarking zawsze wpływa motywująco na menedżerów. Pozwala zweryfikować własną wiedzę na temat tego, czy wprowadzone zmiany idą w dobrym kierunku, co można jeszcze zrobić, aby było lepiej.

Oczywiście w złotej dziesiątce jest już ogromna rywalizacja. Często dyrektorzy pilnie strzegą swoich pomysłów, obawiając się utraty zdobytej pozycji. Ale nie wszyscy. Bywa i tak, że przyjeżdżają do lepszych szpitali, dopytują się o wprowadzone rozwiązania, żeby też móc wprowadzić u siebie nowe rozwiązania.

Są oczywiście pewne rzeczy, których nie da się przeskoczyć, jak chociażby bryła budynku. Powstała 12 lat temu i dlatego trudno w szpitalu wprowadzić wszystkie nowoczesne rozwiązania, jak chociażby mniejsze sale wyposażone we własne łazienki.

Oczywiście staramy się ten standard wprowadzać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Tego nie przeskoczymy, ale w innych zakresach, jak widać udaje się nam.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum