Staszów: czy może dojść do wygaszenia działalności szpitala?

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2017 20:41

W Staszowie nadal protestują pielęgniarki domagające się wprowadzenia wypłacanych ustawowo podwyżek do podstawy wynagrodzenia. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zapowiedział, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki.

Staszów: czy może dojść do wygaszenia działalności szpitala?
Dyrektor szpitala twierdzi, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Pomimo trwających rozmów dyrekcja i pielęgniarki nie porozumieli się w sprawie żądań. Jeszcze w środę (12 kwietnia) pielęgniarki zapowiedziały zaostrzenie protestu. - W środę po świętach rozpoczynamy strajk generalny - oświadczyła szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Beata Uba. 

Brak porozumienia z pielęgniarkami i impas w rozmowach potwierdził w piątek (14 kwietnia) Józef Żółciak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie. Jednocześnie przekazał, że rozpoczyna procedurę wygaszania działalności placówki.

- Poinformowałem o tym radę społeczną i organ założycielski, czyli starostwo. Czekam na ich akceptację. Kolejnym krokiem będzie powiadomienie o tym wojewody - powiedział Gazecie Wyborczej. Zaznacza, że dopiero wtedy będzie można myśleć o wstrzymaniu przyjęć do szpitala czy przewożeniu pacjentów do innych lecznic.

To rozwiązanie teoretycznie jest możliwe, bo wcześniej, w tym tygodniu, dyrektorzy szpitali powiatowych z regionu świętokrzyskiego oraz starostowie wystosowali uchwałę. Piszą w niej o solidarności z Józefem Żółciakiem. I zapewniają pomoc w opiece nad pacjentami.

Spór miedzy pielęgniarkami a dyrekcją placówki dotyczy podwyżek pensji. Jesienią 2015 r. rozporządzenie ministra zdrowia gwarantowało pielęgniarkom podwyżkę cztery razy po 400 zł w ciągu kilku lat.

Związek postulował, aby pieniądze te wpisać to podstawy wynagrodzenia, a nie - tak jak teraz - przekazywać je jako dodatek do pensji. W tej chwili wypłacana jest druga transza tej podwyżki, a łącznie podwyżka wynosi obecnie ok. 450 zł netto miesięcznie.

Szpital w Staszowie obejmuje opieką około 100 tysięcy osób. Posiada 357 łóżek na czterech podstawowych oddziałach: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, ginekologiczno - położniczym, pediatrycznym oraz ośmiu specjalistycznych, w tym neonatologicznym, chirurgii urazowo-ortopedycznej, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum