Starachowice: kredyt obrotowy uratuje finanse szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza, SAB/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2011 13:45

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach jako pierwszy w Polsce zaciągnął kredyt obrotowy w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego oprocentowanie jest niskie, a formalności nie ma zbyt wiele.

Starachowice: kredyt obrotowy uratuje finanse szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kredyt obrotowy w BGK to pomysł Ministerstwa Zdrowia na pomoc zadłużonym szpitalom, którym brakuje gotówki na podstawowe potrzeby. We wtorek (17 sierpnia) w Kielcach uroczyście podpisano pierwszą taką umowę podczas spotkania dyrektorów szpitali, przedstawicieli BKG, samorządowców i urzędników ministerstwa.

 - Kredyt daje szansę szpitalom, które mają okresowe trudności, jest pewnym rozwiązaniem, choć oczywiście wszystkich problemów nie zlikwiduje. Zabezpieczeniem pożyczki jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie jest więc potrzebne poręczenie samorządu, a dodam, że samorządy do wystawiania takich poręczeń chętne nie są. Szpital w Starachowicach starał się o taki kredyt od 3 lat - wyjaśnia nam Piotr Stalęga, rzecznik prasowy BGK.

Bank postarał się o to, aby formalności nie zabrały dużo czasu, a wszystkie procedury związane z obsługą i spłatą możliwe były do wykonania droga internetową.

- Szpital zaciągnął kredyt w wysokości 680 tys. zł. Spłacać będziemy do końca 2013 roku. Musiała to być kwota, która nie przekroczy progu zamówień publicznych, czyli 14 tys. euro. Oprocentowanie pożyczki jest bardzo niskie, to bardzo korzystne rozwiązanie. Pożyczka zabezpiecza naszą płynność finansowa na ten rok. Obecne zadłużenie placówki sięga 48 mln zł - tłumaczy Magdalena Moskal, zastępca głównego księgowego w Szpitalu w Starachowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum